Folders |
2015 Results - Conference USA Outdoor ChampionshipsPublished by
Website:Click here Results by: Flash Results Texas Licensed to Flash Results, Inc. - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/17/2015 08:23 PM
Conference USA Outdoor Championships
Kidd Track, UTEP, El Paso, Texas - 5/14/2015 to 5/17/2015
Results
Event 1 Men 100 m Dash
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Collegiate: ! 9.89 6/10/2011 Ngoni Makusha, Florida St
C-USA Meet: * 10.20 5/15/2004 Michael Frater, TCU
Kidd Field: # 9.95 1994 Olapade Adeniken, Nike
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jermey Hicks SO LA Tech 10.31Q 1.8 4
2 Dionte Robinson FR UTSA 10.39Q 1.5 3
3 Ja'Karyus Redwine JR Western KY 10.50Q 1.7 2
4 Derrick Johnson JR USM 10.53Q 2.9 1
5 Alton Eliphar JR FIU 10.42q 1.5 3
6 Jeff Hendricks JR Charlotte 10.56q 2.9 1
7 Kedron Sowells JR North TX 10.57q 1.8 4
8 Devin Henderson SR LA Tech 10.58q 1.8 4 10.576
9 Tahir Walsh JR Middle TN 10.58 1.7 2 10.577
10 Aaron Lejeune SO UTSA 10.59 1.8 4
11 Reginald Hinson SO UTEP 10.61 1.5 3
12 Collin Heard SO North TX 10.62 2.9 1
13 Cory Miller FR USM 10.63 2.9 1
14 Isak Washington FR UTEP 10.63 1.5 3
15 Corey Parks FR Western KY 10.67 1.5 3
16 Prince Charles Iworah SO Western KY 10.69 1.7 2
17 Jalen Tyson FR Charlotte 10.70 1.5 3
18 Marvin Emetom SR UTEP 10.78 1.7 2
19 Robert Wells JR USM 10.79 1.7 2
20 Khyran Shank SR Charlotte 10.86 2.9 1
21 Carlos Cavazos SO UTEP 10.86 1.8 4
22 Tyler Seaton FR FIU 10.90 1.8 4
23 Jamal Marshall JR North TX 10.92 2.9 1
24 Adam Hasan SO North TX 10.97 1.7 2
25 Daniel Neptune FR FIU 11.40 1.8 4
-- Nicholas Colbert FR UTEP FS 2.9 1
Event 1 Men 100 m Dash
=====================================================================
Collegiate: ! 9.89 6/10/2011 Ngoni Makusha, Florida St
C-USA Meet: * 10.20 5/15/2004 Michael Frater, TCU
Kidd Field: # 9.95 1994 Olapade Adeniken, Nike
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Alton Eliphar JR FIU 10.38 0.6
2 Jermey Hicks SO LA Tech 10.47 0.6
3 Dionte Robinson FR UTSA 10.51 0.6
4 Derrick Johnson JR USM 10.64 0.6
5 Ja'Karyus Redwine JR Western KY 10.65 0.6
6 Devin Henderson SR LA Tech 10.67 0.6
7 Jeff Hendricks JR Charlotte 10.76 0.6
8 Kedron Sowells JR North TX 10.92 0.6
Event 2 Men 200 m Dash
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times
Collegiate: ! 19.69 5/25/2002 Walter Dix, Florida St
C-USA Meet: * 20.33 5/13/2006 Churandy Martina, UTEP
Kidd Field: # 19.94 1980 James Sanford, USC
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ventavius Sears SO Western KY 20.67Q 3.3 4
2 Emmanuel Dasor SO Western KY 20.86Q 3.2 2
3 Christopher Hall SR UTSA 21.08Q 2.2 3
4 Collin Heard SO North TX 21.14Q 2.1 5
5 Jermey Hicks SO LA Tech 21.17Q 1.5 6
6 Ja'Karyus Redwine JR Western KY 21.18Q 2.1 1
7 Tahir Walsh JR Middle TN 21.15q 3.2 2
8 A-Shawni Mitchell SR UTEP 21.20q 2.2 3
9 Abiola Onakoya SR UTEP 21.24 2.2 3
10 Alton Eliphar JR FIU 21.32 2.1 5
11 Grant Swinton FR Western KY 21.33 3.3 4
12 Derrick Johnson JR USM 21.39 3.2 2
13 Anthony Bynum JR Charlotte 21.46 1.5 6
14 Kedron Sowells JR North TX 21.49 2.1 5
15 Elbert Rogers JR USM 21.54 1.5 6
16 Robert Wells JR USM 21.55 2.1 5
17 Michael Songore FR Western KY 21.62 2.1 1
18 Cory Miller FR USM 21.63 2.1 1
19 Isak Washington FR UTEP 21.68 2.2 3
20 Jalen Tyson FR Charlotte 21.77 3.3 4
21 Reginald Hinson SO UTEP 21.78 3.3 4
22 Jeff Hendricks JR Charlotte 21.86 3.2 2
23 Christopher Boyd JR Charlotte 21.89 2.1 1
24 Darius Mitchell FR UTEP 21.93 3.3 4
25 Aaron Lejeune SO UTSA 21.97 1.5 6
26 Jamal Marshall JR North TX 22.08 1.5 6
27 Dionte Robinson FR UTSA 22.11 2.1 1
28 Jamison Justice SO North TX 22.13 3.2 2
29 Tyler Seaton FR FIU 22.22 3.3 4
30 Adam Hasan SO North TX 22.31 2.1 5
-- Todd Jackson FR FIU DNS 2.2 3
Event 2 Men 200 m Dash
=====================================================================
Collegiate: ! 19.69 5/25/2002 Walter Dix, Florida St
C-USA Meet: * 20.33 5/13/2006 Churandy Martina, UTEP
Kidd Field: # 19.94 1980 James Sanford, USC
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Emmanuel Dasor SO Western KY 20.61 1.4
2 Ventavius Sears SO Western KY 20.83 1.4
3 Christopher Hall SR UTSA 20.93 1.4
4 A-Shawni Mitchell SR UTEP 21.13 1.4
5 Collin Heard SO North TX 21.14 1.4
6 Tahir Walsh JR Middle TN 21.46 1.4
7 Ja'Karyus Redwine JR Western KY 21.75 1.4
8 Jermey Hicks SO LA Tech 33.89 1.4
Event 3 Men 400 m Dash
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Collegiate: ! 44.00 6/6/1992 Quincy Watts, Southern Cal
C-USA Meet: * 45.33 5/16/1998 Chris Jones, Houston
Kidd Field: # 45.03 1980 Billy Mullins, USC
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Christopher Hall SR UTSA 46.75Q 2
2 Elbert Rogers JR USM 47.47Q 3
3 Abiola Onakoya SR UTEP 47.68Q 5
4 Emmanuel Dasor SO Western KY 47.72Q 4
5 A-Shawni Mitchell SR UTEP 48.56Q 1
6 Ventavius Sears SO Western KY 47.06q 2
7 James Bias JR UTEP 47.81q 4
8 Carnell Horn JR UTEP 48.02q 5
9 Grant Swinton FR Western KY 48.30 3
10 Michael Songore FR Western KY 48.51 5
11 Phillip Bryant SO Charlotte 48.54 4
12 Connor Bey JR North TX 48.82 1
13 Lemanuel Mosely SR Western KY 48.95 2
14 Caleb Pryor JR North TX 49.06 1
15 Jaquvis Hart SO LA Tech 49.41 4
16 Geoffrey Akena SR Middle TN 49.48 2
17 Malik Keaton FR Charlotte 49.58 5
18 Darius Statham SO LA Tech 49.68 3
19 Brian Hamilton SR Charlotte 49.93 1
20 Cameron Cox SO USM 50.62 3
21 Jamison Justice SO North TX 50.77 1
22 Robert Kemp FR LA Tech 52.12 2
23 Mason Loiodice SO UTSA 52.63 1
24 Kyle Denny JR Rice 52.86 5
-- Saadiq Sweezer FR Charlotte DNS 3
-- Todd Jackson FR FIU DNS 4
Event 3 Men 400 m Dash
================================================================
Collegiate: ! 44.00 6/6/1992 Quincy Watts, Southern Cal
C-USA Meet: * 45.33 5/16/1998 Chris Jones, Houston
Kidd Field: # 45.03 1980 Billy Mullins, USC
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Emmanuel Dasor SO Western KY 45.61
2 Christopher Hall SR UTSA 45.67
3 Elbert Rogers JR USM 46.10
4 Abiola Onakoya SR UTEP 46.47
5 A-Shawni Mitchell SR UTEP 46.88
6 Carnell Horn JR UTEP 47.22
7 Ventavius Sears SO Western KY 47.48
8 James Bias JR UTEP 47.67
Event 4 Men 800 m Run
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Start in lanes in prelims and final
Collegiate: ! 1:44.3h 6/10/1966 Jim Ryan, Kansas
C-USA Meet: * 1:47.69 5/12/2007 Pablo Solares, Rice
Kidd Field: # 1:46.3h 1972 Fanie Van Zijl, South Africa
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Alex Hita JR North TX 1:53.88Q 1
2 Michael Medrano SR UTSA 1:54.26Q 2
3 David Diaz FR Rice 1:54.98Q 3
4 Zach Kirkland FR North TX 1:54.48Q 1
5 Bryce McAndrew JR North TX 1:54.94Q 2
6 Cosmas Boit SO UTEP 1:55.59Q 3
7 Harry Sagel SO Rice 1:55.03q 1
8 Geoffry Cheruiyot FR Middle TN 1:55.32q 1
9 Daniel Tarango JR UTEP 1:56.27 3
10 Peter Agaba SO Western KY 1:57.17 3
11 Kent Mann SO Charlotte 1:57.62 1
12 Esteban Montanez FR UTEP 1:57.99 3
13 Kourt'ney Payne SR UTSA 1:58.36 3
14 Carl Walton Jr. JR Charlotte 1:58.69 2
15 Zach Watterson SR Rice 1:59.67 2
16 Josh Barrett FR Charlotte 1:59.91 1
17 Brandon Ballard JR FIU 2:00.98 1
18 Ramon Garcia JR UTEP 2:02.05 2
19 Tony Jaramillo SR UTSA 2:02.17 3
20 Joshua Rodriguez FR FIU 2:04.86 2
-- Hillary Rono SO Middle TN DQ 2 lane violation
-- Traivon Smith FR FIU DNS 2
Event 4 Men 800 m Run
================================================================
Start in lanes in prelims and final
Collegiate: ! 1:44.3h 6/10/1966 Jim Ryan, Kansas
C-USA Meet: * 1:47.69 5/12/2007 Pablo Solares, Rice
Kidd Field: # 1:46.3h 1972 Fanie Van Zijl, South Africa
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Cosmas Boit SO UTEP 1:50.57
2 Harry Sagel SO Rice 1:52.79
3 David Diaz FR Rice 1:53.34
4 Michael Medrano SR UTSA 1:53.53
5 Geoffry Cheruiyot FR Middle TN 1:54.11
6 Alex Hita JR North TX 1:55.83
7 Zach Kirkland FR North TX 1:57.21
8 Bryce McAndrew JR North TX 2:03.23
Event 5 Men 1500 m Run
================================================================
Final only
Collegiate: ! 3:35.30 6/6/1981 Sydney Maree, Villanova
C-USA Meet: * 3:42.81 5/15/2011 Chris O'Hare, Tulsa
Kidd Field: # 3:41.8h 1978 Wilson Waigwa, UTEP
Name Year School Finals
================================================================
1 Anthony Rotich SR UTEP 3:43.72
2 Michael Medrano SR UTSA 3:46.57
3 Troy Taylor JR North TX 3:48.02
4 Cosmas Boit SO UTEP 3:49.56
5 Bryce McAndrew JR North TX 3:51.98
6 Hillary Rono SO Middle TN 3:54.16
7 Dusan Makevic JR UTSA 3:54.73
8 William Roberts SO Rice 3:56.30
9 Geoffry Cheruiyot FR Middle TN 4:00.84
10 Matt Calem FR Rice 4:04.71
11 Montgomery Bertschy FR UTSA 4:10.34
12 Zach Kirkland FR North TX 4:11.71
13 Alex Cruz FR UTSA 4:16.88
-- Ben Jepson FR North TX DNF
Event 6 Men 3000 m Steeplechase
================================================================
Collegiate: ! 8:05.4h 5/13/1978 Henry Rono, Washington St
C-USA Meet: * 8:39.44 5/11/2013 Anthony Rotich, UTEP
Kidd Field: # 8:34.85 1980 James Munyala, Kenya
Name Year School Finals
================================================================
1 Anthony Rotich SR UTEP 8:59.64
2 Shadrack Matelong JR Middle TN 9:14.67
3 Dusan Makevic JR UTSA 9:22.01
4 Griffin Lee SO Rice 9:22.57
5 Daniel Cheruiyot FR UTEP 9:28.71
6 Marco Ruiz SO Rice 9:33.25
7 Alejandro Valencia SR North TX 9:34.92
8 Getisso Dentamo JR Charlotte 9:43.40
9 Peter Agaba SO Western KY 9:56.62
10 Aaron Stevens JR Western KY 9:56.82
11 Anthony Plourde SR LA Tech 9:59.51
12 Eli Clevenger JR Charlotte 10:03.84
13 Saul Vasquez SO UTSA 10:14.44
14 Nick Rotz JR Charlotte 10:23.20
Event 7 Men 5000 m Run
================================================================
Two-alley start; hip numbers 1-24 in front row; 16 on main
waterfall line and 8 on outside stagger waterfall; all others
in row 2, behind #1-24.
Collegiate: ! 13:08.4h 4/8/1978 Henry Rono, Washington St
C-USA Meet: * 14:05.56 5/16/2010 John Beattie, Tulsa
Kidd Field: # 13:41.30 1981 Suleiman Nyambui, UTEP
Name Year School Finals
================================================================
1 Anthony Rotich SR UTEP 14:47.03
2 Endalow Takele SO Western KY 14:50.02
3 Daniel Cheruiyot FR UTEP 14:51.65
4 Shadrack Matelong JR Middle TN 14:53.96
5 Antony Kosgei FR UTEP 14:59.04
6 Cosmas Boit SO UTEP 15:04.93
7 Evans Kiprono SO UTEP 15:05.25
8 Alejandro Valencia SR North TX 15:07.49
9 Adam Davidson SO Rice 15:20.99
10 Aneesh Sampath JR Rice 15:22.58
11 Imran Bell FR Rice 15:23.82
12 Grady Frazier JR North TX 15:24.21
13 Dusan Makevic JR UTSA 15:29.96
14 Mike Lowe FR North TX 15:30.63
15 Marco Ruiz SO Rice 15:34.26
16 Troy Taylor JR North TX 15:35.66
17 Sean Hurd JR Western KY 15:39.02
18 Ben Sterett SR Charlotte 15:43.43
19 Anthony Plourde SR LA Tech 15:46.30
20 Elphas Maiyo SR UTEP 15:46.89
21 Taylor Ashton SR LA Tech 15:53.29
22 James McCreary SO Rice 15:56.92
23 Silvester Harrison JR North TX 15:57.71
24 Cody Campbell SO North TX 15:58.30
25 Peter Agaba SO Western KY 15:59.25
26 Saul Vasquez SO UTSA 16:01.89
27 Alex Hita JR North TX 16:07.13
28 Aaron Stevens JR Western KY 16:27.07
29 Alex Cruz FR UTSA 16:43.39
30 Javier Salas JR UTSA 16:53.18
31 Montgomery Bertschy FR UTSA 17:34.38
-- Griffin Lee SO Rice DNF
-- Josh Pearce SR LA Tech DNF
-- Michael Medrano SR UTSA DNF
-- Ronny Greenup FR FIU DNS
-- Amos Cheruiyot FR Middle TN DNS
-- Bryce McAndrew JR North TX DNS
Event 8 Men 10000 m Run
================================================================
Collegiate: ! 27:08.49 5/1/2010 Sam Chelanga, Liberty
C-USA Meet: * 29:43.67 5/9/2002 Herbert Mwangi, TCU
Kidd Field: # 29:02.11 1981 Michael Musyoki, UTEP
Name Year School Finals
================================================================
1 Endalow Takele SO Western KY 32:36.12
2 Evans Kiprono SO UTEP 32:40.73
3 Antony Kosgei FR UTEP 32:44.08
4 Daniel Cheruiyot FR UTEP 32:55.11
5 Amos Cheruiyot FR Middle TN 32:56.41
6 Adam Davidson SO Rice 33:19.80
7 Mike Lowe FR North TX 33:27.55
8 Imran Bell FR Rice 33:28.42
9 Elphas Maiyo SR UTEP 33:51.40
10 Sean Hurd JR Western KY 33:57.54
11 Cody Campbell SO North TX 34:05.55
12 Grady Frazier JR North TX 34:05.59
13 James McCreary SO Rice 34:12.77
14 Josh Pearce SR LA Tech 34:22.64
15 Javier Salas JR UTSA 35:54.40
-- Silvester Harrison JR North TX DNF
-- Ronny Greenup FR FIU DNF
Event 9 Men 110 m Hurdles
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Collegiate: ! 13.00 5/6/1979 Renaldo Nehemiah, Maryland
C-USA Meet: * 13.68 5/15/2004 David Payne, Cincinnati
Kidd Field: # 13.37 1995 Derek Spears, Texas
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Keyunta Hayes SR UTSA 13.84Q 3.5 3
2 Filip Drozdowski SO Rice 14.28Q 5.3 1
3 Daniel Neptune FR FIU 14.33Q 4.3 2 14.326
4 Jonas Gutierrez JR UTSA 14.33q 3.5 3 14.326
5 Jonathan Hayden FR Western KY 14.39q 5.3 1
6 Justin Gerbrecht FR UTSA 14.41q 4.3 2
7 Sven Zellner JR UTEP 14.46q 3.5 3
8 Cyrus Johnson SR Western KY 14.51q 3.5 3
9 Nick Swan SR Charlotte 14.59 5.3 1
10 K'vonte Scott SR Charlotte 14.61 5.3 1
11 Drew Barker FR Charlotte 14.80 3.5 3
12 Jamal Dorvilier SO FIU 14.89 4.3 2
13 Corey Miller SO Charlotte 14.90 3.5 3
14 Tevaun Scallion FR North TX 14.97 4.3 2
15 Branden Perry FR UTSA 15.17 5.3 1
16 Evan Warnick JR LA Tech 15.38 4.3 2
-- Pablo Espitia SO FIU DNF 5.3 1
-- Joshua Dunston SR Charlotte DNS 3.5 3
-- Ben Pressley SR Rice DNS 4.3 2
Event 9 Men 110 m Hurdles
=====================================================================
Collegiate: ! 13.00 5/6/1979 Renaldo Nehemiah, Maryland
C-USA Meet: * 13.68 5/15/2004 David Payne, Cincinnati
Kidd Field: # 13.37 1995 Derek Spears, Texas
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Keyunta Hayes SR UTSA 13.89 1.5
2 Jonathan Hayden FR Western KY 14.27 1.5
3 Jonas Gutierrez JR UTSA 14.30 1.5
4 Filip Drozdowski SO Rice 14.39 1.5
5 Sven Zellner JR UTEP 14.55 1.5
6 Cyrus Johnson SR Western KY 14.64 1.5
7 Daniel Neptune FR FIU 14.66 1.5
8 Justin Gerbrecht FR UTSA 14.71 1.5
Event 10 Men 400 m Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Collegiate: ! 47.56 6/11/2005 Kerron Clement, Florida
C-USA Meet: * 50.05 5/13/2000 Greg Christie, Houston
Kidd Field: # 48.64 1986 Trannel Hawkins, Angelo State
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Keyunta Hayes SR UTSA 53.03Q 1
2 Jurmarcus Shelvin JR UTSA 53.16Q 2
3 Roberto Camacho SR UTEP 53.54Q 3
4 Lafiel Smith FR North TX 54.24q 1
5 Andrew Hunt JR LA Tech 54.25q 1
6 Tommy McCoy SO UTEP 54.29q 3
7 Kahlil Frazier SO USM 55.66q 2
8 Jonathan Hayden FR Western KY 56.43q 1
9 Justin Gerbrecht FR UTSA 57.04 3
10 Jared Shepherd SO LA Tech 57.64 2
11 Jonas Gutierrez JR UTSA 57.90 3
12 Yinka Oyebanjo-Odofin SO UTEP 58.14 3
13 William Adams FR Charlotte 58.44 2
14 Drew Barker FR Charlotte 59.23 3
15 Corey Miller SO Charlotte 1:01.19 1
16 Tevaun Scallion FR North TX 1:04.35 2
Event 10 Men 400 m Hurdles
================================================================
Collegiate: ! 47.56 6/11/2005 Kerron Clement, Florida
C-USA Meet: * 50.05 5/13/2000 Greg Christie, Houston
Kidd Field: # 48.64 1986 Trannel Hawkins, Angelo State
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Keyunta Hayes SR UTSA 50.51
2 Roberto Camacho SR UTEP 51.05
3 Jurmarcus Shelvin JR UTSA 51.28
4 Kahlil Frazier SO USM 53.53
5 Tommy McCoy SO UTEP 53.55
6 Lafiel Smith FR North TX 53.67
7 Jonathan Hayden FR Western KY 55.51
8 Andrew Hunt JR LA Tech 55.68
Event 11 Men 4x100 m Relay
================================================================
Collegiate: ! 38.23 6/2/1989 TCU
H Porter, A Smith, G Sholars, R Stewart
C-USA Meet: * 39.11 5/13/2006 UTEP
Y Bello, D Ward, J Alipio, C Martina
Kidd Field: # 38.80 1972 USC
Babb, Brown, Quarrie, Deckerd
School Finals
================================================================
1 Western Kentucky 39.35
1) Ja'Karyus Redwine JR 2) Ventavius Sears SO
3) Emmanuel Dasor SO 4) Corey Parks FR
2 Louisiana Tech 39.82
1) Jarvis Gotch SR 2) Jermey Hicks SO
3) Devin Henderson SR 4) Darius Statham SO
3 Southern Miss 40.17
1) Derrick Johnson JR 2) Cory Miller FR
3) Robert Wells JR 4) Jamad Smith SO
4 Charlotte 40.69
1) Jeff Hendricks JR 2) Jalen Tyson FR
3) Anthony Bynum JR 4) Khyran Shank SR
5 UTEP 40.84
1) Reginald Hinson SO 2) Marvin Emetom SR
3) Isak Washington FR 4) James Bias JR
6 North Texas 40.86
1) Kedron Sowells JR 2) Collin Heard SO
3) Caleb Pryor JR 4) Connor Bey JR
7 UTSA 41.38
1) Aaron Lejeune SO 2) Dionte Robinson FR
3) Jurmarcus Shelvin JR 4) Jonas Gutierrez JR
8 Rice 42.72
1) Filip Drozdowski SO 2) Justin Gross SR
3) Alec Hsu SR 4) Kyle Denny JR
Event 12 Men 4x400 m Relay
===================================================================
Collegiate: ! 2:59.59 6/11/2005 LSU
R Dunbar, K Willie, B Brazell, X Carter
C-USA Meet: * 3:05.09 5/17/2003 TCU
J Morgan, K Pyant, N Garcia, B Simpson
Kidd Field: # 3:05.70 1986 Odessa College
School Finals H#
===================================================================
1 UTEP 3:06.59 2
1) A-Shawni Mitchell SR 2) Carnell Horn JR
3) James Bias JR 4) Abiola Onakoya SR
2 UTSA 3:07.44 2
1) Jurmarcus Shelvin JR 2) Dionte Robinson FR
3) Kourt'ney Payne SR 4) Christopher Hall SR
3 Western Kentucky 3:07.58 2
1) Lemanuel Mosely SR 2) Grant Swinton FR
3) Michael Songore FR 4) Emmanuel Dasor SO
4 North Texas 3:09.01 2
1) Connor Bey JR 2) Caleb Pryor JR
3) Jamal Marshall JR 4) Collin Heard SO
5 Southern Miss 3:14.49 2
1) Derrick Johnson JR 2) Elbert Rogers JR
3) Cory Miller FR 4) Robert Wells JR
6 Louisiana Tech 3:15.68 2
1) Jared Shepherd SO 2) Jarrett Samuels JR
3) Darius Statham SO 4) Devin Henderson SR
7 Charlotte 3:16.13 1
1) Malik Keaton FR 2) Christopher Boyd JR
3) Phillip Bryant SO 4) Brian Hamilton SR
8 Rice 3:22.29 1
1) Kyle Denny JR 2) Harry Sagel SO
3) David Diaz FR 4) Zach Watterson SR
9 FIU 3:23.82 2
1) Brandon Ballard JR 2) Tyler Seaton FR
3) Alton Eliphar JR 4) Joshua Rodriguez FR
-- Middle Tennessee DNS 1
Event 13 Men High Jump
==========================================================================
Progression: 1.83m 1.88m 1.93m, 1.98m, 2.03m, 2.08m, 2.11m,+3cm
Collegiate: ! 2.38m 6/3/1989 Hollis Conway, UL-Lafayette
C-USA Meet: * 2.30m 5/13/2006 Mickael Hanany, UTEP
C-USA Meet: 2.30m 5/17/2008 Mickael Hanany, UTEP
Kidd Field: # 2.31m 1989 H.Conway/T.McCants/K.Lancaster/M.Hanany
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ty Anderson FR UTSA 2.11m 6-11.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 2.11 2.14
P P O O O O O XXX
2 Courtland Wells SR USM 2.11m 6-11.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 2.11 2.14
P P P XXO O O XO XXX
3 Eddie Wilcox JR North TX 2.03m 6-08.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
P P O O O XXX
4 Cyrus Johnson SR Western KY 2.03m 6-08.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
P P P XO O XXX
4 Branden Perry FR UTSA 2.03m 6-08.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
P P O XO O XXX
4 Carlos Hernandez SR UTEP 2.03m 6-08.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
P P O XO O XXX
7 Phillip Smith SO Middle TN 2.03m 6-08.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
P O O XXO O XXX
8 Chris Sullivan JR FIU 2.03m 6-08.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08
P O XO O XO XXX
9 Tamario Lattin SO LA Tech 1.98m 6-06.00
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
P O O O XXX
10 Charlie Card-Childers FR Rice 1.93m 6-04.00
1.83 1.88 1.93 1.98
P P O XXX
10 Christian Williams FR FIU 1.93m 6-04.00
1.83 1.88 1.93 1.98
P O O XXX
12 Jamal Dorvilier SO FIU 1.88m 6-02.00
1.83 1.88 1.93
O O XXX
12 Caleb Conwell FR Charlotte 1.88m 6-02.00
1.83 1.88 1.93
O O XXX
12 Darvin Kidsy SO North TX 1.88m 6-02.00
1.83 1.88 1.93
O O XXX
-- Chris Sanders JR Rice DNS
-- Nick Swan SR Charlotte DNS
Event 14 Men Pole Vault
==========================================================================
Progression: 4.31m, 4.46, 4.61, 4.76, 4.91, 5.01, 5.11, +10 cm
Collegiate: ! 5.98m 5/25/1996 Lawrence Johnson, Tennessee
C-USA Meet: * 5.31m 5/17/2008 Jason Colwick, Rice
Kidd Field: # 5.90m 1989 Joe Dial, USA
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Chris Pillow SR Rice 5.41m* 17-09.00
4.31 4.46 4.61 4.76 4.91 5.01 5.11 5.21 5.31 5.41 5.51
P P P P P P P P P XXO XXX
2 Derek Richard JR North TX 5.01m 16-05.25
4.31 4.46 4.61 4.76 4.91 5.01 5.11
P P P XO O O XXX
2 Barrett Brock JR UTSA 5.01m 16-05.25
4.31 4.46 4.61 4.76 4.91 5.01 5.11
P P XO O O O XXX
4 Scott Filip SO Rice 4.91m 16-01.25
4.31 4.46 4.61 4.76 4.91 5.01 5.11
P P XXO XXO XO XXP X
5 Benjamin Brokenshire FR North TX 4.76m 15-07.25
4.31 4.46 4.61 4.76 4.91
P P O O XXX
5 Vitaliy Bilenko SO Rice 4.76m 15-07.25
4.31 4.46 4.61 4.76 4.91
P P O O XXX
7 Luke Ward FR Charlotte 4.76m 15-07.25
4.31 4.46 4.61 4.76 4.91
P O XO XO XXX
8 Gregory Ballard FR LA Tech 4.76m 15-07.25
4.31 4.46 4.61 4.76 4.91
P XO XXO XO XXX
9 Karl Pierce JR Rice 4.61m 15-01.50
4.31 4.46 4.61 4.76
XO O O XXX
10 Mason Hardy FR UTSA 4.61m 15-01.50
4.31 4.46 4.61 4.76
O XO XO XXX
11 Michael Perry FR UTSA 4.61m 15-01.50
4.31 4.46 4.61 4.76
XO O XXO XXX
12 John Rudd FR Rice 4.61m 15-01.50
4.31 4.46 4.61 4.76
XXO P XXO XXX
13 Nathan Jeffers SO Charlotte 4.46m 14-07.50
4.31 4.46 4.61
XXO XO XXX
14 Tyler Ransom SR Charlotte 4.31m 14-01.75
4.31 4.46
XXO XXX
-- Dylan Cornwell FR Western KY NH
4.31 4.46 4.61
P P XXX
-- Scott Oosthuysen SR Charlotte NH
4.31
XXX
-- James Harris JR Charlotte DNS
Event 15 Men Long Jump
===============================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 8.74m 4/2/1994 Erick Walder, Arkansas
C-USA Meet: * 7.85m 5/12/2000 Delvit Rogers, Memphis
C-USA Meet: 7.85m 5/10/2002 Will Montgomery, Charlotte
Kidd Field: # 8.74m 1994 Erick Walder, Arkansas
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Ventavius Sears SO Western KY 7.98m 5.7 26-02.25
7.52m(8.4) 7.51m(5.5) 7.44m(1.6) 7.98m(5.7) PASS PASS
2 Brandon Moss JR UTEP 7.75m 2.3 25-05.25
FOUL(3.3) 7.75m(2.3) 7.59m(6.5) 7.49m(4.1) FOUL(8.5) 7.59m(4.3)
3 Jarrett Samuels JR LA Tech 7.68m 3.8 25-02.50
7.60m(3.5) 7.68m(3.8) 7.58m(4.7) 7.65m(7.7) 7.49m(3.4) 7.66m(4.1)
4 Carlos Hernandez SR UTEP 7.68m 3.2 25-02.50
7.40m(3.0) 7.05m(5.7) 7.68m(3.2) 7.49m(4.5) FOUL(5.1) 6.89m(4.2)
5 Zachary Newman SO UTEP 7.27m 0.9 23-10.25
FOUL(2.8) 7.27m(0.9) 7.19m(7.0) 7.20m(3.7) FOUL(6.8) 6.89m(2.7)
6 Adrian Riley FR UTSA 7.27m 3.6 23-10.25
7.27m(3.6) PASS PASS PASS PASS PASS
7 Ben Pressley SR Rice 7.24m 3.5 23-09.00
7.21m(3.5) FOUL(4.4) 7.24m(3.5) 5.36m(3.3) FOUL(2.5) FOUL(4.9)
8 Justin Gross SR Rice 7.22m 3.8 23-08.25
7.22m(3.8) 7.19m(5.4) FOUL(6.2) 7.17m(4.3) 6.92m(2.7) 6.95m(6.9)
9 Christopher Monroe JR USM 7.18m 4.6 23-06.75
FOUL(5.3) 7.07m(6.5) 7.18m(4.6) FOUL(3.7) FOUL(5.4) FOUL(4.4)
10 Atsu Nyamadi JR Middle TN 7.15m 6.7 23-05.50
7.15m(6.7) 7.05m(6.1) 7.11m(4.8)
11 Christian Williams FR FIU 7.14m 5.4 23-05.25
7.09m(3.2) 7.14m(5.4) 6.95m(5.1)
12 Chad Cook JR USM 7.14m 3.9 23-05.25
6.68m(4.3) 7.14m(3.9) 6.79m(2.9)
13 Anthony Campbell JR Charlotte 7.14m 3.6 23-05.25
FOUL(5.0) FOUL(5.5) 7.14m(3.6)
14 Craig Jones FR LA Tech 7.13m 4.6 23-04.75
7.13m(4.6) 7.05m(3.1) 6.62m(3.3)
15 Devin Henderson SR LA Tech 7.09m 3.9 23-03.25
6.19m(1.7) 7.09m(3.9) 6.89m(4.1)
16 Jamal Dorvilier SO FIU 7.07m 5.0 23-02.50
6.82m(7.3) 6.95m(3.9) 7.07m(5.0)
17 Lafiel Smith FR North TX 6.91m 2.2 22-08.00
6.86m(4.3) 6.91m(2.2) FOUL
18 Jarvis Gotch SR LA Tech 6.90m 1.8 22-07.75
FOUL(2.9) 6.84m(2.4) 6.90m(1.8)
19 Kaylon Sellers FR UTSA 6.89m 4.6 22-07.25
6.78m(2.5) FOUL(3.9) 6.89m(4.6)
20 Austin Williams SO North TX 6.89m 4.0 22-07.25
6.89m(4.0) FOUL(5.1) 6.66m(5.6)
21 Jamar Sims JR USM 6.87m 3.4 22-06.50
6.87m(3.4) FOUL(3.9) FOUL(2.9)
22 Jonas Gutierrez JR UTSA 6.86m 4.4 22-06.25
6.86m(4.4) FOUL(4.0) 6.83m(3.8)
23 K'vonte Scott SR Charlotte 6.86m 4.1 22-06.25
FOUL(3.6) 6.70m(4.5) 6.86m(4.1)
24 Chris Sanders JR Rice 6.85m 5.5 22-05.75
FOUL(4.6) 6.52m(2.8) 6.85m(5.5)
25 Jonathan Ruffin SR USM 6.80m 7.5 22-03.75
6.34m(3.5) 6.58m(6.0) 6.80m(7.5)
26 Joshua Dunston SR Charlotte 6.77m 2.9 22-02.50
FOUL(4.1) 6.77m(2.9) PASS
27 Eddie Wilcox JR North TX 6.63m 5.3 21-09.00
FOUL(4.0) 6.62m(4.2) 6.63m(5.3)
28 Pablo Espitia SO FIU 6.63m 3.7 21-09.00
FOUL(3.1) FOUL(3.6) 6.63m(3.7)
29 Akiel Hamilton FR FIU 6.57m 5.4 21-06.75
6.39m(2.4) 6.40m(5.1) 6.57m(5.4)
30 Wisdom Offor FR FIU 6.16m 5.6 20-02.50
5.79m(3.6) 6.16m(5.6) FOUL(3.1)
31 Eric Knott JR FIU 3.45m 3.1 11-04.00
3.45m(3.1) FOUL(5.4) PASS
-- Phillip Smith SO Middle TN FOUL
FOUL(1.8) FOUL(2.2) FOUL(2.6)
Event 16 Men Triple Jump
===============================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 17.57m 6/5/1982 Keith Connor, SMU
C-USA Meet: * 16.10m 5/13/2000 Raphel Martin, Charlotte
Kidd Field: # 17.76m 2004 Kenta Bell, Nike
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Vincent Okot JR Middle TN 15.99m 2.1 52-05.50
15.58m(2.8) 15.85m(1.9) 15.64m(-1.0) 15.99m(2.1) FOUL(0.4) FOUL(0.3)
2 Anthony Campbell JR Charlotte 15.92m 2.4 52-02.75
15.53m(-0.4) 15.81m(0.2) 15.92m(2.4) 15.68m(1.2) 15.49m(1.0) 15.67m(0.1)
3 Christopher Monroe JR USM 15.73m 3.6 51-07.25
15.04m(2.9) FOUL(-0.8) FOUL(1.4) 14.72m(4.2) 15.51m(2.3) 15.73m(3.6)
4 Ventavius Sears SO Western KY 15.63m 5.1 51-03.50
FOUL(0.3) 15.45m(-0.6) 15.63m(5.1) 14.96m(1.8) PASS PASS
5 Cyrus Johnson SR Western KY 15.61m 4.8 51-02.75
FOUL(1.6) 15.46m(1.2) 15.48m(1.1) 14.99m(0.7) 15.01m(1.5) 15.61m(4.8)
6 Atsu Nyamadi JR Middle TN 14.77m 0.2 48-05.50
14.77m(0.2) 13.64m(1.0) 14.73m(4.6) 14.49m(2.1) PASS PASS
7 Patrick McCoy FR Rice 14.58m 1.6 47-10.00
14.18m(1.5) 14.58m(1.6) FOUL(0.7) FOUL(1.7) FOUL(0.6) FOUL(2.4)
8 Kaylon Sellers FR UTSA 14.54m +0.0 47-08.50
FOUL(3.1) 14.44m(1.0) FOUL(0.3) FOUL(0.1) FOUL(0.7) 14.54m(+0.0)
9 Julian Vann SR USM 14.41m 2.8 47-03.50
FOUL(1.0) FOUL(0.2) 14.41m(2.8) PASS PASS FOUL(3.0)
10 Justin Gross SR Rice 14.39m 3.3 47-02.50
14.13m(2.6) 14.39m(3.3) FOUL(3.6)
11 Devin Henderson SR LA Tech 14.16m 0.4 46-05.50
13.79m(-1.7) 13.80m(2.1) 14.16m(0.4)
12 Akiel Hamilton FR FIU 14.00m 0.8 45-11.25
14.00m(0.8) FOUL(1.4) FOUL(1.1)
13 Austin Williams SO North TX 13.98m 1.8 45-10.50
FOUL(0.7) 13.90m(1.1) 13.98m(1.8)
14 Courtland Wells SR USM 13.88m 2.1 45-06.50
13.43m(1.2) 13.88m(2.1) 13.40m(1.1)
15 Phillip Smith SO Middle TN 13.68m 0.3 44-10.75
FOUL(3.0) 13.68m(0.3) FOUL(1.0)
16 Jonathan Ruffin SR USM 13.63m 1.5 44-08.75
FOUL(4.9) 13.63m(1.5) FOUL(1.7)
17 Wisdom Offor FR FIU 13.56m 1.8 44-06.00
FOUL(-0.6) FOUL(0.1) 13.56m(1.8)
18 Craig Jones FR LA Tech 13.11m 1.9 43-00.25
13.11m(1.9) FOUL(1.2) 13.03m(1.7)
Event 17 Men Shot Put
==========================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 22.00m 6/3/1995 John Godina, UCLA
C-USA Meet: * 20.06m 5/18/2014 Richard Garrett, UTSA
Kidd Field: # 21.41m 1981 Brian Oldfield, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Travis Gerding SR Western KY 18.45m 60-06.50
FOUL 16.89m 17.40m 17.31m 18.45m 17.80m
2 Nick Demaline FR Western KY 18.10m 59-04.75
16.69m 15.94m FOUL 17.39m 16.97m 18.10m
3 Andrew Akens SR UTSA 17.84m 58-06.50
16.36m FOUL 17.84m FOUL FOUL 17.46m
4 Luka Mustafic JR FIU 16.91m 55-05.75
16.67m FOUL 16.91m FOUL FOUL FOUL
5 Tyler Finke SO UTSA 16.90m 55-05.50
16.90m 16.14m 16.44m 16.34m FOUL FOUL
6 Gabriel Vargas JR UTSA 16.59m 54-05.25
15.45m 14.74m 16.32m 14.95m 16.59m 15.64m
7 Uche Ugwunze FR Rice 15.85m 52-00.00
15.85m FOUL FOUL FOUL 14.85m FOUL
8 Kelsey Benoit FR UTSA 15.82m 51-11.00
FOUL 13.58m 15.82m FOUL FOUL FOUL
9 Aaron Orduno SR LA Tech 15.65m 51-04.25
15.13m 15.33m 15.65m 15.38m 15.64m FOUL
10 Sasha Dajia FR Charlotte 14.52m 47-07.75
13.57m 14.52m 14.23m
11 Darin Kyle FR North TX 13.11m 43-00.25
13.11m FOUL FOUL
Event 18 Men Discus Throw
==========================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 67.66m 5/29/2004 Hannes Hopley, SMU
C-USA Meet: * 59.40m 5/17/1997 John Davis, Houston
Kidd Field: # 64.72m 1991 Mike Buncic, USA
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jared Tyler SR UTSA 52.46m 172-01
48.67m 52.46m 49.94m 49.23m 50.75m FOUL
2 Andrew Akens SR UTSA 51.04m 167-05
49.16m FOUL FOUL 49.82m 51.04m 50.17m
3 Cedric Stadom SR Western KY 50.92m 167-01
50.92m FOUL 50.01m FOUL 50.66m FOUL
4 Travis Gerding SR Western KY 50.77m 166-07
50.77m 47.04m 50.66m 49.77m 43.90m FOUL
5 Victor Perez SO UTSA 48.66m 159-08
48.61m FOUL 46.80m 47.14m 48.27m 48.66m
6 Austin Riddle FR Rice 48.34m 158-07
48.15m 48.34m 46.10m 47.99m 47.98m 47.14m
7 Levi Jordan JR UTSA 48.25m 158-04
47.46m FOUL FOUL 47.24m 48.25m 47.30m
8 Andris Vistins SR UTSA 47.60m 156-02
47.60m FOUL FOUL 45.21m 45.18m 44.36m
9 Andrew Smith SR North TX 47.18m 154-09
47.18m 43.72m FOUL FOUL 42.42m 45.25m
10 Kelsey Benoit FR UTSA 46.94m 154-00
46.28m 44.83m 46.94m
11 Tyler Finke SO UTSA 46.71m 153-03
46.33m 46.71m FOUL
12 Aaron Orduno SR LA Tech 46.69m 153-02
46.24m 46.69m FOUL
13 Uche Ugwunze FR Rice 45.04m 147-09
44.72m 45.04m FOUL
14 Sasha Dajia FR Charlotte 44.58m 146-03
43.14m 44.58m 43.55m
15 Dutton Watson SO North TX 43.39m 142-04
FOUL 43.39m 42.84m
16 Riley Donovan JR North TX 42.53m 139-06
42.53m FOUL FOUL
17 Darin Kyle FR North TX 41.18m 135-01
FOUL 41.18m FOUL
18 Juan Rodriguez JR UTSA 37.24m 122-02
FOUL 37.24m FOUL
-- Adrian Riley FR UTSA FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Kevone Kennedy FR North TX FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Gabriel Vargas JR UTSA FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 19 Men Hammer Throw
==========================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 81.94m 5/19/1995 Balasz Kiss, Southern Cal
C-USA Meet: * 68.86m 5/14/2010 Steffen Nerdal, Memphis
Kidd Field: # 81.16m 1994 Lance Deal, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Duncan Dickerson SR Rice 62.21m 204-01
62.21m FOUL FOUL FOUL 59.73m 62.10m
2 Travis Gerding SR Western KY 61.88m 203-00
57.61m 58.25m FOUL FOUL FOUL 61.88m
3 Victor Perez SO UTSA 59.38m 194-10
55.12m 47.05m 58.70m FOUL 55.22m 59.38m
4 Austin Riddle FR Rice 56.93m 186-09
54.08m FOUL 55.42m 56.38m 56.93m 56.31m
5 Cedric Stadom SR Western KY 55.29m 181-05
52.29m FOUL 49.87m 52.55m FOUL 55.29m
6 Andris Vistins SR UTSA 53.39m 175-02
50.52m 51.59m FOUL 48.50m FOUL 53.39m
7 Levi Jordan JR UTSA 52.26m 171-05
44.91m FOUL 52.26m FOUL FOUL FOUL
8 Jared Tyler SR UTSA 51.84m 170-01
50.55m 51.39m 51.84m FOUL 50.87m FOUL
9 Tyler Finke SO UTSA 50.69m 166-04
47.49m 49.18m 50.69m 48.62m 49.91m FOUL
10 Uche Ugwunze FR Rice 50.64m 166-02
48.70m 50.39m 50.64m
11 Andrew Smith SR North TX 49.69m 163-00
49.69m 48.08m FOUL
12 Kevin Rincon SO UTEP 48.77m 160-00
47.35m 46.82m 48.77m
13 Riley Donovan JR North TX 43.75m 143-06
43.21m 43.75m FOUL
14 Kevone Kennedy FR North TX 43.25m 141-11
FOUL 43.25m FOUL
15 Sean Pratt SO FIU 42.05m 137-11
FOUL 39.64m 42.05m
-- Aaron Orduno SR LA Tech FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Juan Rodriguez JR UTSA FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 20 Men Javelin Throw
==========================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 89.10m 3/24/1990 Patrik Boden, Texas
C-USA Meet: * 73.26m 5/12/2000 Nathan Junius, Tulane
Kidd Field: # 82.02m 1999 Matti Narhi, UTEP
Name Year School Finals
==========================================================================
1 John Ampomah JR Middle TN 76.15m* 249-10
70.92m FOUL FOUL 76.15m FOUL FOUL
2 Tomas Guerra JR Western KY 71.89m 235-10
68.62m 69.70m 71.89m PASS 70.74m PASS
3 Rasmus Maukonen SO UTEP 68.86m 225-11
67.45m 68.25m 68.86m FOUL 66.43m 67.65m
4 Evan Karakolis JR Rice 66.92m 219-07
64.58m 62.74m 63.01m 62.53m 66.92m 61.52m
5 Daniel Freeman SR Charlotte 64.82m 212-08
60.26m 62.88m 64.82m FOUL FOUL 56.70m
6 Ethan Rich SR USM 64.80m 212-07
62.28m 61.03m FOUL 58.58m 58.24m 64.80m
7 Joshua Cox SR LA Tech 64.73m 212-04
64.73m 61.31m PASS PASS PASS PASS
8 Osvaldo Hernandez SR Charlotte 57.20m 187-08
57.20m 54.82m FOUL 55.47m FOUL FOUL
9 Kevin Rincon SO UTEP 56.99m 187-00
56.26m 56.36m 53.74m 56.99m 55.82m 52.60m
10 Atsu Nyamadi JR Middle TN 55.86m 183-03
55.86m PASS PASS
11 Erik Maher SO Rice 51.49m 168-11
51.20m 51.49m 49.04m
12 Vincent Okot JR Middle TN 49.95m 163-10
48.25m 49.95m FOUL
13 Chris Sullivan JR FIU 47.15m 154-08
47.15m FOUL PASS
14 Sean Pratt SO FIU 42.21m 138-06
42.16m FOUL 42.21m
Event 21 Men Decathlon
================================================================
Collegiate: ! 8465 4/6/2006 Trey Hardee, Texas
C-USA Meet: * 7678 5/9/2013 Clayton Chaney, Rice
Name Year School Finals
================================================================
1 Scott Filip SO Rice 7632
2 K'vonte Scott SR Charlotte 7549
3 Atsu Nyamadi JR Middle TN 7464
4 Adrian Riley FR UTSA 7074
5 Chris Sanders JR Rice 6717
6 Chris Sullivan JR FIU 6551
7 Nathan Jeffers SO Charlotte 6110
8 Pablo Espitia SO FIU 5759
Event 21 Decathlon: #1 Men 100 m Dash Decathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Scott Filip SO Rice 10.93 -1.2 2 876
2 Adrian Riley FR UTSA 11.05 -2.4 1 850
3 Zachary Newman SO UTEP 11.07 -1.2 2 845
4 Pablo Espitia SO FIU 11.28 -1.2 2 799
5 K'vonte Scott SR Charlotte 11.38 -2.4 1 778
6 Atsu Nyamadi JR Middle TN 11.43 -2.4 1 767
7 Nick Swan SR Charlotte 11.51 -1.2 2 750
8 Chris Sanders JR Rice 11.60 -1.2 2 732
9 Chris Sullivan JR FIU 11.61 -2.4 1 730
10 Nathan Jeffers SO Charlotte 11.94 -2.4 1 663
Event 21 Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Scott Filip SO Rice 7.50m -2.2 24-07.25 935
FOUL(1.0) 7.50m(-2.2) 7.35m(1.0)
2 Zachary Newman SO UTEP 7.22m 0.8 23-08.25 866
7.22m(0.8) FOUL(-0.9) FOUL(-0.1)
3 Atsu Nyamadi JR Middle TN 7.20m 0.5 23-07.50 862
7.20m(0.5) 7.11m(-0.4) 7.19m(-0.3)
4 Adrian Riley FR UTSA 7.12m 0.4 23-04.50 842
7.12m(0.4) 6.88m(-1.3) 6.98m(-0.3)
5 K'vonte Scott SR Charlotte 6.98m 1.3 22-11.00 809
6.91m(1.6) FOUL(0.5) 6.98m(1.3)
6 Chris Sanders JR Rice 6.81m 3.1 22-04.25 769
6.60m(-0.6) FOUL(2.0) 6.81m(3.1)
7 Chris Sullivan JR FIU 6.78m 0.2 22-03.00 762
6.37m(-1.3) 6.78m(0.2) FOUL(1.6)
8 Pablo Espitia SO FIU 6.71m -0.1 22-00.25 746
6.71m(-0.1) 6.66m(1.1) 6.64m(-0.8)
9 Nick Swan SR Charlotte 6.35m 1.0 20-10.00 664
6.35m(1.0) 6.14m(-2.5) FOUL(-3.6)
10 Nathan Jeffers SO Charlotte 6.09m -2.2 19-11.75 606
6.01m(+0.0) 6.09m(-2.2) FOUL(0.3)
Event 21 Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Scott Filip SO Rice 13.47m 44-02.50 696
13.47m 3.17m 13.08m
2 Atsu Nyamadi JR Middle TN 13.37m 43-10.50 690
FOUL 13.37m FOUL
3 Adrian Riley FR UTSA 13.00m 42-08.00 667
12.55m 13.00m 12.68m
4 K'vonte Scott SR Charlotte 12.68m 41-07.25 648
FOUL 12.10m 12.68m
5 Chris Sanders JR Rice 12.57m 41-03.00 641
11.79m 12.57m FOUL
6 Chris Sullivan JR FIU 12.03m 39-05.75 608
11.89m 11.64m 12.03m
7 Pablo Espitia SO FIU 11.21m 36-09.50 559
11.21m 10.95m FOUL
8 Nathan Jeffers SO Charlotte 9.52m 31-03.00 457
FOUL 9.52m FOUL
9 Nick Swan SR Charlotte 9.42m 30-11.00 451
FOUL 9.42m FOUL
10 Zachary Newman SO UTEP 9.30m 30-06.25 444
9.30m FOUL 9.27m
Event 21 Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Scott Filip SO Rice 2.03m 6-08.00 831
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 2.06
P P P P P O P O O O O XXO XXX
1 Chris Sullivan JR FIU 2.03m 6-08.00 831
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 2.06
P P P P XO P O P O O XO O XXX
1 K'vonte Scott SR Charlotte 2.03m 6-08.00 831
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 2.06
P P P P O P O P O XO O XO XXX
4 Chris Sanders JR Rice 2.00m 6-06.75 803
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03
P P P P P O O XO XXO O XXO XXX
4 Atsu Nyamadi JR Middle TN 2.00m 6-06.75 803
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03
P P P P P XXO P O XXO O XO XXX
6 Adrian Riley FR UTSA 1.91m 6-03.25 723
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94
P P O P P O P XO XXX
7 Nathan Jeffers SO Charlotte 1.85m 6-00.75 670
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88
P P O P O XO XXX
8 Pablo Espitia SO FIU 1.82m 5-11.50 644
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85
XO XO O O XO XXX
8 Nick Swan SR Charlotte 1.82m 5-11.50 644
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91
P P P P O P P XXX
-- Zachary Newman SO UTEP NH
1.70
XXX
Event 21 Decathlon: #5 Men 400 m Dash Decathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 K'vonte Scott SR Charlotte 48.62 1 879
2 Scott Filip SO Rice 48.73 2 874
3 Pablo Espitia SO FIU 50.39 1 797
4 Atsu Nyamadi JR Middle TN 50.46 2 794
5 Zachary Newman SO UTEP 50.58 1 788
6 Chris Sullivan JR FIU 50.91 1 773
7 Adrian Riley FR UTSA 51.00 1 769
8 Nick Swan SR Charlotte 51.65 2 740
9 Nathan Jeffers SO Charlotte 52.37 2 709
10 Chris Sanders JR Rice 52.79 2 691
Event 21 Decathlon: #6 Men 110 m Hurdles Decathlon
===============================================================================
Alternate lanes
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Nick Swan SR Charlotte 14.63 3.1 2 895
2 Atsu Nyamadi JR Middle TN 14.80 3.9 1 874
3 Chris Sanders JR Rice 14.84 3.9 1 869
4 K'vonte Scott SR Charlotte 14.90 1.7 3 862
5 Scott Filip SO Rice 15.12 3.9 1 835
6 Nathan Jeffers SO Charlotte 15.13 3.1 2 834
7 Pablo Espitia SO FIU 15.35 1.7 3 808
8 Adrian Riley FR UTSA 16.17 3.1 2 714
9 Chris Sullivan JR FIU 16.67 1.7 3 659
-- Zachary Newman SO UTEP DNS 1.7 3
Event 21 Decathlon: #7 Men Discus Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Adrian Riley FR UTSA 43.39m 142-04 734
40.86m FOUL 43.39m
2 K'vonte Scott SR Charlotte 42.79m 140-05 721
34.54m 42.79m 41.59m
3 Atsu Nyamadi JR Middle TN 40.99m 134-06 685
40.99m FOUL FOUL
4 Scott Filip SO Rice 37.80m 124-00 620
37.80m FOUL 36.57m
5 Chris Sanders JR Rice 36.35m 119-03 591
32.92m 34.99m 36.35m
6 Chris Sullivan JR FIU 35.60m 116-09 576
35.60m FOUL 34.18m
7 Pablo Espitia SO FIU 32.55m 106-09 515
27.34m 32.55m 31.94m
8 Nathan Jeffers SO Charlotte 31.35m 102-10 491
FOUL 29.72m 31.35m
-- Nick Swan SR Charlotte FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Zachary Newman SO UTEP SCR
Event 21 Decathlon: #8 Men Pole Vault Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Scott Filip SO Rice 4.70m 15-05.00 819
4.20 4.30 4.40 4.50 4.60 4.70 4.80
O P XO O XO XXO XXX
2 K'vonte Scott SR Charlotte 4.60m 15-01.00 790
4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 4.60 4.70
XO P XO XXO O XXO O XXX
3 Nathan Jeffers SO Charlotte 4.40m 14-05.25 731
4.20 4.30 4.40 4.50
XO XO XXO XXX
4 Adrian Riley FR UTSA 4.10m 13-05.25 645
3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20
XXO P O XO O XO XXX
4 Atsu Nyamadi JR Middle TN 4.10m 13-05.25 645
3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20
O P XXO P O P XO O O O XXX
6 Chris Sanders JR Rice 3.90m 12-09.50 590
3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00
XXO P O O O XXX
7 Pablo Espitia SO FIU 3.80m 12-05.50 562
3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90
O P O P O P O XO XXX
8 Chris Sullivan JR FIU 2.90m 9-06.25 333
2.90 3.00
XO XXX
-- Zachary Newman SO UTEP SCR
-- Nick Swan SR Charlotte DNS
Event 21 Decathlon: #9 Men Javelin Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Atsu Nyamadi JR Middle TN 58.71m 192-07 718
56.11m 58.71m 58.61m
2 Chris Sullivan JR FIU 58.42m 191-08 714
58.42m 52.97m FOUL
3 Adrian Riley FR UTSA 53.07m 174-01 634
52.74m 53.07m 50.70m
4 K'vonte Scott SR Charlotte 51.81m 170-00 615
51.79m 51.81m FOUL
5 Scott Filip SO Rice 47.90m 157-02 558
47.10m 44.46m 47.90m
6 Chris Sanders JR Rice 47.21m 154-11 547
45.75m 47.21m 46.58m
7 Nathan Jeffers SO Charlotte 40.66m 133-05 452
37.15m 36.61m 40.66m
-- Pablo Espitia SO FIU FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Zachary Newman SO UTEP DNS
-- Nick Swan SR Charlotte DNS
Event 21 Decathlon: #10 Men 1500 m Run Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Atsu Nyamadi JR Middle TN 4:48.81 626
2 K'vonte Scott SR Charlotte 4:50.44 616
3 Scott Filip SO Rice 4:55.23 588
4 Chris Sullivan JR FIU 4:59.17 565
5 Nathan Jeffers SO Charlotte 5:11.21 497
6 Adrian Riley FR UTSA 5:11.36 496
7 Chris Sanders JR Rice 5:13.58 484
8 Pablo Espitia SO FIU 5:44.86 329
-- Zachary Newman SO UTEP SCR
-- Nick Swan SR Charlotte SCR
Event 22 Women 100 m Dash
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Collegiate: ! 10.78 6/3/1989 Dawn Sowell, LSU
C-USA Meet: * 11.09 5/13/2012 Octavious Freeman, UCF
Kidd Field: # 11.03 1999 Peta-Gaye Dowdie, LSU
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Chioma Agwunobi SR Western KY 11.47Q 2.4 3
2 Charla Craddock SR LA Tech 11.53Q 2.0 2 11.530
3 Peli Alzola SO Western KY 11.61Q 1.8 5 11.601
4 Victoria Wade SR LA Tech 11.64Q 3.8 1
5 Brittany Walker JR LA Tech 11.83Q 2.6 4
6 Carrol Hardy SO Western KY 11.53q 2.4 3 11.528
7 Isatu Fofanah SO Marshall 11.56q 2.0 2
8 Cam'ree Jackson JR FIU 11.61q 1.8 5 11.602
9 Mona Landry JR North TX 11.68 3.8 1
10 Joann Blakney SR Charlotte 11.69 2.4 3
11 Mia Adams JR LA Tech 11.73 1.8 5
11 Doreen Agyei JR Middle TN 11.73 3.8 1
13 Deja Jones SO FAU 11.83 2.4 3
14 Regina Wilkerson SO FAU 11.84 2.6 4
15 Jazmyne Gilliam SO USM 11.89 2.0 2
16 Chianne Lowe SO North TX 11.90 2.6 4
17 LaSpencia Brown SO USM 11.93 2.4 3
18 Kametra Byrd SO Marshall 12.00 1.8 5
19 Siara Obasuyi FR North TX 12.02 3.8 1
20 Leila Elliott FR UAB 12.10 2.0 2
21 Kandiss Briggs SO UAB 12.10 2.6 4
22 Arien Hardin SO UTEP 12.11 2.6 4
23 Hope Julmiste SO Marshall 12.11 2.0 2
24 Aminah Blount SR LA Tech 12.13 2.0 2
25 Tyler Ragin FR UTEP 12.15 1.8 5
26 Katyiah Carter FR North TX 12.15 2.0 2
27 Simone Martin SR Rice 12.23 2.6 4
28 Eboni Sutherland SO Rice 12.25 2.6 4
29 Sherline Valentin FR FAU 12.25 1.8 5
30 Rhenique Williams JR North TX 12.26 3.8 1
31 Alexus Daniels JR UTSA 12.30 3.8 1
32 Nicole Poole JR FAU 12.31 1.8 5
33 Renay Ransaw SR UAB 12.64 2.4 3
-- Sheniece Daphness SR Middle TN DNF 3.8 1
Event 22 Women 100 m Dash
=====================================================================
Collegiate: ! 10.78 6/3/1989 Dawn Sowell, LSU
C-USA Meet: * 11.09 5/13/2012 Octavious Freeman, UCF
Kidd Field: # 11.03 1999 Peta-Gaye Dowdie, LSU
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Carrol Hardy SO Western KY 11.45 2.5
2 Chioma Agwunobi SR Western KY 11.48 2.5
3 Isatu Fofanah SO Marshall 11.49 2.5
4 Cam'ree Jackson JR FIU 11.58 2.5
5 Charla Craddock SR LA Tech 11.58 2.5
6 Peli Alzola SO Western KY 11.64 2.5
7 Victoria Wade SR LA Tech 11.68 2.5
8 Brittany Walker JR LA Tech 11.81 2.5
Event 23 Women 200 m Dash
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Collegiate: ! 22.04 6/2/1989 Dawn Sowell, LSU
C-USA Meet: * 22.67 5/12/2007 Ebonie Floyd, Houston
Kidd Field: # 22.75 2002 Beverly McDonald, Jamaica
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Chioma Agwunobi SR Western KY 23.34q 3.8 2
2 Florence Uwakwe SO UTEP 23.63q 1.8 5
3 Carrol Hardy SO Western KY 23.66q 3.0 4
4 Isatu Fofanah SO Marshall 23.72q 1.5 1
5 Mariam Kromah JR USM 24.02q 1.8 5
6 Peli Alzola SO Western KY 24.06q 2.1 6
7 Aiyanna Stiverne SO UTEP 24.07q 4.1 3
8 Joann Blakney SR Charlotte 24.24q 0.9 8
9 Regina Wilkerson SO FAU 24.26 0.9 8
10 Doreen Agyei JR Middle TN 24.28 3.0 4
11 Charla Craddock SR LA Tech 24.34 2.1 6
12 Mia Adams JR LA Tech 24.39 1.5 1
13 Victoria Wade SR LA Tech 24.39 4.1 3
14 T'Sheila Mungo SR Charlotte 24.53 1.9 7
15 Jazmyne Gilliam SO USM 24.58 1.8 5
16 Chianne Lowe SO North TX 24.59 3.0 4
17 Cam'ree Jackson JR FIU 24.66 0.9 8
18 Kametra Byrd SO Marshall 24.73 1.5 1
19 Leila Elliott FR UAB 24.77 3.0 4
20 Lexis Shields JR FIU 24.77 3.8 2
21 LaSpencia Brown SO USM 24.78 0.9 8
22 LaQuanda James SR LA Tech 24.78 1.9 7
23 Alexis Roberts FR UTEP 24.80 1.8 5
24 Maya Balfour JR FIU 24.81 1.8 5
25 Desmika White SR FIU 24.82 2.1 6
26 Sharniece King JR FIU 24.84 1.8 5
27 Taylor Day SO Middle TN 24.94 4.1 3
28 Kandiss Briggs SO UAB 25.02 2.1 6
29 Arien Hardin SO UTEP 25.03 4.1 3
30 Rhenique Williams JR North TX 25.05 3.8 2
31 Katyiah Carter FR North TX 25.07 2.1 6
32 Simone Martin SR Rice 25.09 1.5 1
33 Eboni Sutherland SO Rice 25.09 1.9 7
34 Bless Dupeh SO Middle TN 25.29 1.5 1
35 Elizabeth Osondu FR North TX 25.46 3.0 4
36 Symone Lindsay FR FIU 25.86 1.9 7
37 Shaquita Smith FR FIU 25.93 1.9 7
38 Fanta Diabate SO UAB 26.04 0.9 8
39 Kirra Smith FR UTEP 26.64 3.0 4
40 Ana Molinar FR UTEP 26.69 3.8 2
41 Aleyh Christopher FR North TX 27.08 0.9 8
-- Aminah Blount SR LA Tech DNS 3.8 2
-- Alvonna Blakney JR Charlotte DNS 1.9 7
-- Sheniece Daphness SR Middle TN DNS 3.8 2
-- Alexus Daniels JR UTSA DNS 4.1 3
Event 23 Women 200 m Dash
=====================================================================
Collegiate: ! 22.04 6/2/1989 Dawn Sowell, LSU
C-USA Meet: * 22.67 5/12/2007 Ebonie Floyd, Houston
Kidd Field: # 22.75 2002 Beverly McDonald, Jamaica
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Chioma Agwunobi SR Western KY 23.14 1.8
2 Carrol Hardy SO Western KY 23.21 1.8
3 Florence Uwakwe SO UTEP 23.73 1.8
4 Aiyanna Stiverne SO UTEP 23.74 1.8
5 Mariam Kromah JR USM 23.86 1.8
6 Peli Alzola SO Western KY 23.92 1.8
7 Isatu Fofanah SO Marshall 24.14 1.8
8 Joann Blakney SR Charlotte 24.34 1.8
Event 24 Women 400 m Dash
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times
Collegiate: ! 50.03 5/18/2014 Courtney Okolo, Texas
C-USA Meet: * 51.74 5/12/2007 Ebonie Floyd, Houston
Kidd Field: # 51.52 2011 Natoya Goule, South Plains
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Florence Uwakwe SO UTEP 53.50Q 1
2 T'Sheila Mungo SR Charlotte 53.98Q 3
3 Loveth Odia SO Middle TN 54.85Q 4
4 Mariam Kromah JR USM 54.94Q 5
5 Adriana Allen SO USM 55.73Q 6
6 Aiyanna Stiverne SO UTEP 56.93Q 2
7 Paige Patterson SO UTSA 55.85q 5
8 Jennifer Arinze FR UTSA 56.06q 1
9 Diamond Every SR LA Tech 56.56 1
10 Shaina Johnson SO Middle TN 56.58 3
11 Desmika White SR FIU 56.64 6
12 Shantel Swift JR UTSA 56.80 4
13 Marissa Pinckney SO Charlotte 56.82 3
14 Taylor Day SO Middle TN 57.38 2
15 Kristen Williams FR Charlotte 57.51 2
16 Imani Adams FR UTEP 57.99 6
17 Elizabeth Osondu FR North TX 58.21 1
18 Bless Dupeh SO Middle TN 58.26 5
19 Brittany Moss SO Charlotte 58.31 5
20 Breanna Hargrove FR Marshall 58.32 5
21 Maya Balfour JR FIU 58.75 6
22 Sylvia Hinton JR USM 58.76 4
23 Shanice Johnson JR Marshall 59.34 4
24 Naja Greer SO Marshall 59.40 1
25 Crystal Gray SO Middle TN 59.43 4
26 Chelsea Taylor SO UTSA 59.50 3
27 Shaquita Smith FR FIU 59.75 6
28 Berneta Boldin FR FAU 59.76 5
29 Symone Lindsay FR FIU 59.81 2
30 Sharniece King JR FIU 59.85 4
31 Fanta Diabate SO UAB 59.93 2
32 Darielle Oliver FR UAB 1:00.14 3
33 Kayla Lipscomb FR LA Tech 1:00.70 3
34 Aleyh Christopher FR North TX 1:03.43 1
-- Evelyn Clark JR UTSA DNS 6
Event 24 Women 400 m Dash
================================================================
Collegiate: ! 50.03 5/18/2014 Courtney Okolo, Texas
C-USA Meet: * 51.74 5/12/2007 Ebonie Floyd, Houston
Kidd Field: # 51.52 2011 Natoya Goule, South Plains
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Florence Uwakwe SO UTEP 52.41
2 T'Sheila Mungo SR Charlotte 52.44
3 Mariam Kromah JR USM 53.00
4 Aiyanna Stiverne SO UTEP 53.52
5 Loveth Odia SO Middle TN 53.75
6 Adriana Allen SO USM 54.33
7 Paige Patterson SO UTSA 55.22
8 Jennifer Arinze FR UTSA 55.29
Event 25 Women 800 m Run
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
2-alley start in prelims; start in lanes in final
Collegiate: ! 1:59.11 6/1/1990 Suzy Favor, Wisconsin
C-USA Meet: * 2:06.27 5/16/1998 Vernetta Rolle, Houston
Kidd Field: # 2:03.46 1986 Imelda Gonzalez, Mexico
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jenna Wesley JR UAB 2:16.56Q 1
2 Stephanie Wangui JR UTSA 2:16.61Q 2
3 Emily Perez JR UTSA 2:17.09Q 1
4 Meredith Gamble SR Rice 2:18.80Q 2
5 Victoria Junious FR North TX 2:18.84Q 1
6 Barkley Castro FR Marshall 2:18.95Q 2
7 Fabiola Andujar-Perez SO Rice 2:20.28q 1
8 Courtney Filliben SO USM 2:20.38q 2
9 Hannah Coffin SO UAB 2:21.10 2
10 Taylor Carlin JR Western KY 2:21.44 1
11 Andrea Chidester FR Marshall 2:22.38 1
12 Carydaliz Fontanez FR FAU 2:23.78 2
13 Susie Kemper SO North TX 2:24.41 1
14 Alexa Brainard FR Western KY 2:26.38 2
15 Lexie McEntire SO Marshall 2:27.99 1
16 Kristin Zarrella SO USM 2:28.60 2
17 Veronica Alvarez SO UTEP 2:29.95 2
18 Lilliana Valdespino FR UTEP 2:34.81 1
-- Imani Mark JR Rice DNS 1
Event 25 Women 800 m Run
================================================================
2-alley start in prelims; start in lanes in final
Collegiate: ! 1:59.11 6/1/1990 Suzy Favor, Wisconsin
C-USA Meet: * 2:06.27 5/16/1998 Vernetta Rolle, Houston
Kidd Field: # 2:03.46 1986 Imelda Gonzalez, Mexico
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Stephanie Wangui JR UTSA 2:13.85
2 Jenna Wesley JR UAB 2:15.29
3 Emily Perez JR UTSA 2:16.61
4 Courtney Filliben SO USM 2:17.72
5 Meredith Gamble SR Rice 2:18.82
6 Barkley Castro FR Marshall 2:21.02
7 Fabiola Andujar-Perez SO Rice 2:22.01
8 Victoria Junious FR North TX 2:24.77
Event 26 Women 1500 m Run
===================================================================
12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
Collegiate: ! 3:59.90 6/7/2009 Jenny Barringer, Colorado
C-USA Meet: * 4:15.93 5/18/2014 Elinor Kirk, UAB
Kidd Field: # 4:20.72 1989 Wilma Van Onna, UTEP
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lilian Koech FR UTEP 4:45.89Q 1
2 Stephanie Wangui JR UTSA 4:48.43Q 2
3 Elsa Racasan FR Rice 4:48.77Q 1
4 Allie Schaich SR Rice 4:49.38Q 2
5 Gladys David SO Middle TN 4:48.94Q 1
6 Truphena Sum SO UTEP 4:49.78Q 2
7 Kristin Zarrella SO USM 4:49.48Q 1
8 Alondra Hoyos FR USM 4:49.91Q 2
9 Magdalena Escobar JR North TX 4:51.30q 1
10 Emily Perez JR UTSA 4:51.79q 2
11 Christina Moralez FR North TX 4:52.15q 2
12 Elizabeth Wellman FR FAU 4:53.80q 2
13 Kylee Kittrell SO North TX 4:54.69 2
14 Taylor Carlin JR Western KY 4:55.92 1
15 Alexa Brainard FR Western KY 4:57.36 2
16 Tara Cripe SR FAU 4:58.43 1
17 Andrea Porter SO Marshall 5:02.12 1
18 Brittany White FR North TX 5:02.41 2
19 Daphney Stanford SO USM 5:03.13 1
20 Caragh MacDermott SO Charlotte 5:03.46 2
21 Leesa Morales SR North TX 5:07.76 1
22 Yvette Hernandez JR North TX 5:11.06 1
23 Dana Dillistone SO USM 5:14.05 1
24 Joan Jepkirui FR UTEP 5:14.74 2
25 Laura Delgado SR UTEP 5:16.90 1
Event 26 Women 1500 m Run
================================================================
Collegiate: ! 3:59.90 6/7/2009 Jenny Barringer, Colorado
C-USA Meet: * 4:15.93 5/18/2014 Elinor Kirk, UAB
Kidd Field: # 4:20.72 1989 Wilma Van Onna, UTEP
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Lilian Koech FR UTEP 4:42.70
2 Stephanie Wangui JR UTSA 4:44.29
3 Elsa Racasan FR Rice 4:46.13
4 Kristin Zarrella SO USM 4:46.53
5 Magdalena Escobar JR North TX 4:46.78
6 Gladys David SO Middle TN 4:47.12
7 Truphena Sum SO UTEP 4:47.23
8 Allie Schaich SR Rice 4:47.70
9 Christina Moralez FR North TX 4:49.09
10 Elizabeth Wellman FR FAU 4:50.72
11 Emily Perez JR UTSA 4:53.97
12 Alondra Hoyos FR USM 4:57.09
Event 27 Women 3000 m Steeplechase
================================================================
Collegiate: ! 9:25.54 6/12/2009 Jenny Barringer, Colorado
C-USA Meet: * 10:01.77 5/10/2002 Brianna Dahm, Marquette
Kidd Field: # 10:50.12 2003 Kara June, Fresno State
Name Year School Finals
================================================================
1 Jodi Miller SR Western KY 11:08.36
2 Josphine Kiptebeny JR Middle TN 11:11.81
3 Amelie Svensson FR FAU 11:25.13
4 Rhema Cheruiyot SO Middle TN 11:26.12
5 Morgan Richards JR Charlotte 11:33.94
6 Carolina Casin-Silva SO Charlotte 11:37.40
7 Hannah Kay SO Rice 11:45.16
8 Baylee Shofner JR Western KY 11:49.73
9 Grace Kohler JR UTSA 11:55.45
10 Eleanor Wardleworth JR Rice 12:02.02
11 Lauren Pollard JR Charlotte 12:03.71
12 Savannah Ames FR Western KY 12:27.68
13 Courtney Waterbury JR Western KY 12:32.42
14 Amber Govey SO Marshall 13:02.31
Event 28 Women 5000 m Run
================================================================
Two-alley start; hip numbers 1-24 in front row; 16 on main
waterfall line and 8 on outside stagger waterfall; all others
in row 2, behind #1-24.
Collegiate: ! 15:07.64 5/2/2009 Jenny Barringer, Colorado
C-USA Meet: * 16:05.29 5/18/2014 Elinor Kirk, UAB
Kidd Field: # 17:05.46 2003 Adriana Pirtea, UTEP
Name Year School Finals
================================================================
1 Lilian Koech FR UTEP 16:58.11#
2 Cali Roper JR Rice 17:02.63#
3 Jackline Kiprono SR Middle TN 17:08.03
4 Katie Jensen SO Rice 17:31.28
5 Josphine Kiptebeny JR Middle TN 17:46.87
6 Gladys David SO Middle TN 17:59.64
7 Hannah Maina JR Middle TN 18:05.75
8 Rebecca Ulrich JR USM 18:07.39
9 Amelie Svensson FR FAU 18:08.43
10 Jodi Miller SR Western KY 18:11.98
11 Shauna Pali JR North TX 18:22.45
12 Taylor Carlin JR Western KY 18:23.89
13 Rhema Cheruiyot SO Middle TN 18:29.93
14 Sarah Livett SO UAB 18:45.31
15 Chloe Sell JR FAU 18:47.47
16 Emily Perez JR UTSA 18:51.83
17 Kia Heller-Spencer JR FAU 18:54.09
18 Daphney Stanford SO USM 19:00.77
19 Alexandria Phares JR Marshall 19:00.85
20 Clare Brinkman SO FAU 19:04.93
21 Grace Kohler JR UTSA 19:10.97
22 Christina Moralez FR North TX 19:16.24
23 Andrea Porter SO Marshall 19:23.51
24 Kerstin Sheehan JR UTSA 19:26.54
25 Tara Cripe SR FAU 19:26.77
26 Lauren Scott SR UAB 19:28.58
27 Rebecca Evans FR UAB 19:30.86
28 Kaitlyn Newton JR North TX 19:34.48
29 Vanessa Lerma FR UTSA 19:37.43
30 Baylee Shofner JR Western KY 19:40.04
31 Lauren Bartoldson SR Marshall 20:00.04
32 Brianna Mendiola FR UTSA 20:48.94
33 Carydaliz Fontanez FR FAU 21:00.36
34 Laurie Pray FR UAB 21:09.38
-- Alondra Hoyos FR USM DNF
-- Lauren Haney JR UTSA DNF
-- Joan Jepkirui FR UTEP DNS
-- Allie Schaich SR Rice DNS
-- Magdalena Escobar JR North TX DNS
-- Eleanor Wardleworth JR Rice DNS
-- Elizabeth Wellman FR FAU DNS
-- Amber Govey SO Marshall DNS
-- Dana Dillistone SO USM DNS
-- Lucy Crookes JR UAB DNS
-- Elsa Racasan FR Rice DNS
-- Hannah Kay SO Rice DNS
Event 29 Women 10000 m Run
================================================================
Collegiate: ! 31:18.07 3/26/2010 Lisa Koll, Iowa St
C-USA Meet: * 34:41.14 5/14/2009 Becky Wade, Rice
Kidd Field: # 35:39.04 2006 Elizabeth Ambrus, UAB
Name Year School Finals
================================================================
1 Cali Roper JR Rice 36:14.70
2 Katie Jensen SO Rice 36:22.52
3 Jackline Kiprono SR Middle TN 36:45.09
4 Jen Molke SR Charlotte 38:31.48
5 Chloe Sell JR FAU 39:48.56
6 Shauna Pali JR North TX 40:39.71
7 Louise Hill-Stirling SR Western KY 42:08.82
8 Lauren Haney JR UTSA 43:18.37
-- Lauren Scott SR UAB DNF
-- Lucy Crookes JR UAB DNF
-- Rebecca Ulrich JR USM DNF
-- Sarah Livett SO UAB DNF
-- Lindsey Hinken JR Western KY DNS
Event 30 Women 100 m Hurdles
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Collegiate: ! 12.39 6/8/2013 Brianna Rollins, Clemson
C-USA Meet: * 12.97 5/15/2011 Jackie Coward, UCF
Kidd Field: # 12.84 1997 Dionne Rose-Henley, Jamaica
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Greta Kerekes SR UTEP 13.55Q 2.3 2
2 Bianca Jackson JR LA Tech 13.69Q 0.6 1
3 Jatavia Wright SR Western KY 13.70Q 1.9 3
4 Anna-Kay James SR UTEP 13.63q 2.3 2
5 Alvonna Blakney JR Charlotte 13.72q 0.6 1
6 Jessica Shelley SR UAB 13.76q 1.9 3
7 Bria Love JR UTEP 13.77q 2.3 2 13.767
8 Marlesia Carey SR LA Tech 13.77q 2.3 2 13.769
9 Autumnn Burnett JR UAB 13.85 1.9 3
10 Asia Bange JR Marshall 13.99 2.3 2
11 India Hammond JR Middle TN 14.05 1.9 3
12 Jaylaan Slaughter JR FIU 14.07 1.9 3
13 Lexis Shields JR FIU 14.21 0.6 1
14 Ashley Stewart JR FAU 14.22 0.6 1
15 Kaila Smith SO Western KY 14.22 2.3 2
16 Aeisha McDavid SR UTEP 14.24 1.9 3
17 Evelyn Putman SR Charlotte 14.49 0.6 1
18 Chelsea Crayton FR North TX 14.53 1.9 3
19 Renay Ransaw SR UAB 14.61 0.6 1
-- Jallycia Pearson SR UTEP DNF 0.6 1
-- Juanita Leto SR Charlotte DNS 2.3 2
Event 30 Women 100 m Hurdles
=====================================================================
Collegiate: ! 12.39 6/8/2013 Brianna Rollins, Clemson
C-USA Meet: * 12.97 5/15/2011 Jackie Coward, UCF
Kidd Field: # 12.84 1997 Dionne Rose-Henley, Jamaica
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Alvonna Blakney JR Charlotte 13.47 0.3
2 Greta Kerekes SR UTEP 13.53 0.3
3 Anna-Kay James SR UTEP 13.56 0.3
4 Bria Love JR UTEP 13.89 0.3
5 Bianca Jackson JR LA Tech 13.90 0.3
6 Jatavia Wright SR Western KY 13.96 0.3
7 Jessica Shelley SR UAB 14.06 0.3
8 Marlesia Carey SR LA Tech 14.11 0.3
Event 31 Women 400 m Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Collegiate: ! 53.21 6/7/2013 Kori Carter, Stanford
C-USA Meet: * 57.59 5/15/2011 Jackie Coward, UCF
C-USA Meet: 57.59 5/12/2013 Sandy Jean-Claude, UCF
Kidd Field: # 55.14 2000 Sandra Glover, USA
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sitia Martinez SO FAU 1:01.52Q 2
2 Kaila Smith SO Western KY 1:01.62Q 3
3 Jaylaan Slaughter JR FIU 1:01.67Q 1
4 Kaila James SR UTSA 1:02.67q 2
5 Ariel Terrell FR Western KY 1:02.85q 1
6 Loren Dyer SR Marshall 1:03.30q 3
7 Venessa Onwuchekwa SR UTSA 1:03.88q 1
8 Kirsten Johnson FR LA Tech 1:03.97q 3
9 Talia Thompson FR USM 1:05.18 2
10 Chelsea Crayton FR North TX 1:07.64 3
11 Tianna McHenry SR Charlotte 1:07.77 2
12 Rachel Grossman FR UTSA 1:08.44 1
-- Kyndall Snider JR UTSA DNS 2
Event 31 Women 400 m Hurdles
================================================================
Collegiate: ! 53.21 6/7/2013 Kori Carter, Stanford
C-USA Meet: * 57.59 5/15/2011 Jackie Coward, UCF
C-USA Meet: 57.59 5/12/2013 Sandy Jean-Claude, UCF
Kidd Field: # 55.14 2000 Sandra Glover, USA
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Sitia Martinez SO FAU 59.78
2 Jaylaan Slaughter JR FIU 1:00.97
3 Loren Dyer SR Marshall 1:01.37
4 Ariel Terrell FR Western KY 1:02.43
5 Venessa Onwuchekwa SR UTSA 1:02.66
6 Kirsten Johnson FR LA Tech 1:03.95
7 Kaila James SR UTSA 1:05.00
8 Kaila Smith SO Western KY 1:17.92
Event 32 Women 4x100 m Relay
===================================================================
Collegiate: ! 42.36 6/12/2009 Texas A&M
K Carter, P Lucas, D Duncan, G Mayo
C-USA Meet: * 43.42 5/15/2011 UCF
D Booker, A Scott, L Layne, S Paul
Kidd Field: # 43.74 1996 LSU
Walker,Butler,Feagin,Hill
School Finals H#
===================================================================
1 UTEP 44.40 2
1) Israel Ramsay JR 2) Anna-Kay James SR
3) Aiyanna Stiverne SO 4) Arien Hardin SO
2 Florida Atlantic 44.63 2
1) Deja Jones SO 2) Sitia Martinez SO
3) Sherline Valentin FR 4) Regina Wilkerson SO
3 Louisiana Tech 44.67 2
1) Brittany Walker JR 2) Victoria Wade SR
3) Mia Adams JR 4) Charla Craddock SR
4 Western Kentucky 44.78 2
1) Peli Alzola SO 2) Jatavia Wright SR
3) Chioma Agwunobi SR 4) Carrol Hardy SO
5 Southern Miss 45.00 2
1) LaSpencia Brown SO 2) Jazmyne Gilliam SO
3) Adriana Allen SO 4) Mariam Kromah JR
6 Charlotte 45.36 2
1) Lauren Gulley SR 2) Joann Blakney SR
3) Alvonna Blakney JR 4) T'Sheila Mungo SR
7 North Texas 45.46 2
1) Chianne Lowe SO 2) Mona Landry JR
3) Siara Obasuyi FR 4) Rhenique Williams JR
8 Marshall 45.49 1
1) Kametra Byrd SO 2) Shanice Johnson JR
3) Asia Bange JR 4) Isatu Fofanah SO
9 FIU 45.78 1
1) Lexis Shields JR 2) Cam'ree Jackson JR
3) Maya Balfour JR 4) Sharniece King JR
10 UAB 45.93 1
1) Leila Elliott FR 2) Autumnn Burnett JR
3) Renay Ransaw SR 4) Kandiss Briggs SO
11 Rice 46.79 1
1) Jaylon Wesley FR 2) Eboni Sutherland SO
3) Simone Martin SR 4) Alicia Janke SR
12 Middle Tennessee 46.81 2
1) Taylor Day SO 2) India Hammond JR
3) Crystal Gray SO 4) Doreen Agyei JR
Event 33 Women 4x400 m Relay
===================================================================
Re-draw if there is a scratch in Section 2
Collegiate: ! 3:23.75 4/3/2004 Texas
S Jones, R McIntosh, J Chapple, S Richards
C-USA Meet: * 3:35.31 5/13/2006 Houston
K Howard, L Guy, O Garrett, E Floyd
Kidd Field: # 3:34.52 2002 Texas Tech
School Finals H#
===================================================================
1 Louisiana Tech 3:36.65 2
1) Diamond Every SR 2) Charla Craddock SR
3) Mia Adams JR 4) Victoria Wade SR
2 Western Kentucky 3:38.42 2
1) Kaila Smith SO 2) Carrol Hardy SO
3) Peli Alzola SO 4) Ariel Terrell FR
3 UTSA 3:38.68 2
1) Shantel Swift JR 2) Paige Patterson SO
3) Chelsea Taylor SO 4) Jennifer Arinze FR
4 UTEP 3:40.29 2
1) Anna-Kay James SR 2) Aiyanna Stiverne SO
3) Imani Adams FR 4) Florence Uwakwe SO
5 Middle Tennessee 3:41.89 2
1) Taylor Day SO 2) Barbara Vilson SO
3) Loveth Odia SO 4) Shaina Johnson SO
6 Charlotte 3:43.33 2
1) Kristen Williams FR 2) T'Sheila Mungo SR
3) Brittany Moss SO 4) Marissa Pinckney SO
7 Marshall 3:43.58 1
1) Breanna Hargrove FR 2) Naja Greer SO
3) Loren Dyer SR 4) Shanice Johnson JR
8 Southern Miss 3:45.73 2
1) Adriana Allen SO 2) Mariam Kromah JR
3) Sylvia Hinton JR 4) Talia Thompson FR
9 North Texas 3:46.24 1
1) Elizabeth Osondu FR 2) Jazmine Martin SO
3) Rhenique Williams JR 4) Chelsea Crayton FR
10 Florida Atlantic 3:47.14 1
1) Sitia Martinez SO 2) Sherline Valentin FR
3) Berneta Boldin FR 4) Regina Wilkerson SO
11 UAB 3:52.24 1
1) Autumnn Burnett JR 2) Hannah Coffin SO
3) Fanta Diabate SO 4) Jenna Wesley JR
12 FIU 3:53.51 2
1) Symone Lindsay FR 2) Desmika White SR
3) Jaylaan Slaughter JR 4) Sharniece King JR
-- Rice DNS 1
Event 34 Women High Jump
==========================================================================
Progression:1.51m, 1.56m, 1.61m, 1.66m, 1.71m, 1.76m 1.79, +3cm
Collegiate: ! 1.99m 5/11/2013 Brigetta Barrett, Arizona
C-USA Meet: * 1.92m 5/12/2006 Gaelle Niare, SMU
Kidd Field: # 1.92m 2006 Gaelle Niare, SMU
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Whitney Flannel SR UTSA 1.79m 5-10.50
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76 1.79 1.83
P P P O O O XO XXX
2 Israel Ramsay JR UTEP 1.76m 5-09.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76 1.79
P P O O XO O XXX
3 Shahaf Bareni SR North TX 1.71m 5-07.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
P P P XO O XXX
3 Belle MacFarlane JR Rice 1.71m 5-07.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
P P P XO O XXX
3 Lauren Gulley SR Charlotte 1.71m 5-07.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
P P O XO O XXX
6 Tikiera Relaford SR FIU 1.71m 5-07.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
P P O O XO XXX
7 Sandra Akachukwu SO Western KY 1.71m 5-07.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
P P XO O XO XXX
8 Pamela Lee SR LA Tech 1.66m 5-05.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71
P O XO O XXX
9 Barbara Vilson SO Middle TN 1.66m 5-05.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71
P P O XO XXX
10 Dominique Best SR North TX 1.66m 5-05.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71
O O O XXO XXX
11 Daisy Ding SO Rice 1.66m 5-05.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71
P P XO XXO XXX
12 Kelli Smith SR UAB 1.66m 5-05.25
1.51 1.56 1.61 1.66 1.71
O O XXO XXO XXX
13 Trista Barry FR USM 1.61m 5-03.25
1.51 1.56 1.61 1.66
P O O XXX
13 Chloe Lautric SO LA Tech 1.61m 5-03.25
1.51 1.56 1.61 1.66
P P O XXX
15 Ali Meister FR UAB 1.61m 5-03.25
1.51 1.56 1.61 1.66
O O XO XXX
16 Catika Slay SO Marshall 1.56m 5-01.25
1.51 1.56 1.61
P XO XXX
16 Shelby Barker SR UAB 1.56m 5-01.25
1.51 1.56 1.61
O XO XXX
18 Ashley Stewart JR FAU 1.51m 4-11.50
1.51 1.56
XO XXX
-- Pershawna Williams JR Middle TN NH
1.51 1.56 1.61
P P XXX
Event 35 Women Pole Vault
==========================================================================
Progression: 3.17m 3.32m, 3.47m, 3.62m, 3.77m, 3.92m, 4.07m,
4.17m, +10 cm
Collegiate: ! 4.71m 5/8/2015 Demi Payne, Stephen F Austin
C-USA Meet: * 4.28m 5/18/2014 Neal Tisher, UAB
Kidd Field: # 4.70m 2004 Stacy Dragila, Nike
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ria Moellers FR Western KY 3.92m 12-10.25
3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.92 4.07 4.17
P P P P XO XO P XXX
2 Morgan McIntyre FR Western KY 3.77m 12-04.50
3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.92
P O O O O XXX
3 Lindsey Pew SR UTSA 3.77m 12-04.50
3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.92
P P XO XO XO XXX
4 Ayane Rosano FR Rice 3.62m 11-10.50
3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
P P XO O XXX
5 Jessica McNew SR North TX 3.62m 11-10.50
3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
P O O XXO XXX
6 Allyson Sherlock SR Charlotte 3.47m 11-04.50
3.17 3.32 3.47 3.62
O O O XXX
7 Elizabeth Rodes SO Charlotte 3.32m 10-10.75
3.17 3.32 3.47
P O XXX
-- Marielle Brisbois JR Rice NH
3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
P P P P XXX
-- Karleigh Parker SR Western KY NH
3.17 3.32 3.47 3.62 3.77 3.92
P P P P P XXX
-- Brittany Plummer SO Charlotte NH
3.17
XXX
-- Alicia Janke SR Rice NH
3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
P P P P XXX
-- Jaylon Wesley FR Rice NH
3.17
XXX
-- Mckenzie Johnson JR Rice DNS
Event 36 Women Long Jump
===============================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 6.99m 5/4/1985 Jackie Joyner-Kersee, UCLA
C-USA Meet: * 6.78m 5/12/2012 Tori Bowie, Southern Miss
Kidd Field: # 7.07m 1997 Sharon Couch, USA
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Chioma Agwunobi SR Western KY 6.82m 4.6 22-04.50
5.64m(3.1) 5.93m(5.3) 6.37m(5.4) 6.82m(4.6) PASS PASS
2 Charla Craddock SR LA Tech 6.17m 3.2 20-03.00
5.90m(3.0) 5.76m(6.2) 6.07m(4.2) 6.17m(3.2) FOUL(5.1) 6.14m(4.0)
3 Phillicia Fluellen JR FIU 6.16m 3.6 20-02.50
6.03m(4.1) 6.16m(3.6) 6.02m(5.1) 6.08m(4.8) 5.93m(4.2) 6.09m(4.1)
4 Israel Ramsay JR UTEP 6.09m 3.7 19-11.75
6.09m(3.7) 5.63m(5.7) 5.83m(4.5) FOUL(2.9) 6.01m(5.8) 5.93m(4.7)
5 Mia Adams JR LA Tech 6.06m 5.8 19-10.75
6.06m(3.0) 5.91m(7.3) 5.77m(3.3) 5.83m(2.2) 5.79m(4.6) 6.06m(5.8)
6 Kelli Smith SR UAB 6.05m 4.9 19-10.25
6.05m(4.9) 5.43m(1.1) 5.61m(2.0) 5.78m(2.8) 5.38m(5.3) 5.86m(6.9)
7 Pershawna Williams JR Middle TN 6.04m 5.4 19-09.75
6.04m(5.4) FOUL(3.9) 5.86m(5.1) FOUL(6.3) FOUL(2.8) 5.53m(2.5)
8 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 6.01m 4.7 19-08.75
6.01m(4.7) FOUL(3.8) FOUL(4.9) 5.92m(6.2) FOUL(4.9) 5.92m(5.2)
9 India Hammond JR Middle TN 5.99m 7.1 19-08.00
5.88m(3.3) 5.99m(7.1) 5.92m(6.1) 5.76m(6.1) 5.78m(4.6) FOUL(5.0)
10 Danielle Zenon SR LA Tech 5.97m 4.2 19-07.00
5.97m(4.2) 5.57m(3.8) 5.95m(7.1)
11 Denisha Henix SO LA Tech 5.97m 3.6 19-07.00
5.79m(3.9) 5.55m(4.6) 5.97m(3.6)
12 Nickevea Wilson SR UTEP 5.87m 6.2 19-03.25
5.87m(6.2) 5.65m(3.4) 5.78m(3.2)
13 Marlesia Carey SR LA Tech 5.84m 6.9 19-02.00
5.73m(5.4) 5.84m(6.9) 5.16m(4.2)
14 Jatavia Wright SR Western KY 5.76m 4.8 18-10.75
5.72m(6.4) 5.71m(3.5) 5.76m(4.8)
15 Joann Blakney SR Charlotte 5.76m 4.0 18-10.75
5.67m(3.8) FOUL(6.7) 5.76m(4.0)
16 Sharday Branch SO USM 5.71m 6.8 18-09.00
5.71m(6.8) 5.62m(6.3) FOUL(4.2)
17 Atarah Abdullah- Muhamma SO Middle TN 5.71m 2.4 18-09.00
5.71m(2.4) FOUL(3.5) 5.61m(5.8)
18 Sandra Akachukwu SO Western KY 5.64m 3.9 18-06.00
5.62m(3.0) 5.19m(4.9) 5.64m(3.9)
19 Catika Slay SO Marshall 5.63m 5.5 18-05.75
5.17m(3.5) 5.63m(5.5) 5.56m(5.2)
20 Mar'Rhea Everheart SO FAU 5.59m 3.4 18-04.25
FOUL(7.7) FOUL(4.0) 5.59m(3.4)
21 Kendra Gipson SR UAB 5.53m 6.2 18-01.75
FOUL(3.6) 5.53m(6.2) FOUL(7.0)
22 Jessica Morgan SR Charlotte 5.46m 6.0 17-11.00
5.46m(6.0) 5.13m(3.7) 5.27m(3.6)
23 Jessica Howell SO Middle TN 5.43m 6.3 17-09.75
FOUL(7.6) FOUL(4.3) 5.43m(6.3)
24 Ali Meister FR UAB 5.39m 7.0 17-08.25
5.22m(2.7) 5.31m(4.3) 5.39m(7.0)
25 Renay Ransaw SR UAB 5.31m 2.7 17-05.25
FOUL(8.0) 5.31m(2.7) 5.14m(5.1)
26 Monica Lopez SR UTEP 5.31m 7.1 17-05.25
FOUL(4.5) FOUL(6.6) 5.31m(7.1)
27 Bejai Fray FR FIU 5.30m 6.2 17-04.75
5.23m(3.1) 5.17m(1.7) 5.30m(6.2)
28 Simone Martin SR Rice 5.20m 5.1 17-00.75
FOUL(3.6) 4.94m(6.1) 5.20m(5.1)
29 Tyler Ragin FR UTEP 4.96m 3.3 16-03.25
4.96m(3.3) FOUL(7.5) FOUL(4.8)
-- Mona Landry JR North TX FOUL
FOUL(3.2) FOUL(3.0) FOUL(4.7)
-- Danielle Wright FR Marshall DNS NWI
Event 37 Women Triple Jump
===============================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 14.25m 5/7/2011 Kim Williams, Florida St
C-USA Meet: * 13.86m 5/17/2008 Blessing Okagbare, UTEP
Kidd Field: # 13.95m 1995 Sheila Hudson-Strudwick, Reebok
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Daisy Ding SO Rice 12.99m 2.5 42-07.50
FOUL(-0.7) 12.59m(+0.0) 12.81m(-1.1) 12.99m(2.5) 12.73m(0.2) 12.73m(0.6)
2 Nickevea Wilson SR UTEP 12.76m +0.0 41-10.50
FOUL(0.1) 12.76m(+0.0) 12.63m(2.0) 12.55m(0.3) FOUL(0.7) 12.51m(2.3)
3 Klara Michalska SO Western KY 12.74m 1.4 41-09.75
12.49m(-0.1) 12.10m(1.3) 12.42m(0.9) 12.74m(1.4) 12.54m(1.8) 12.64m(2.3)
4 Pershawna Williams JR Middle TN 12.65m 1.9 41-06.00
12.63m(3.0) 12.61m(3.3) 12.21m(3.5) FOUL(1.6) 12.60m(1.0) 12.65m(1.9)
5 Jazmine Martin SO North TX 12.65m 3.4 41-06.00
FOUL(2.0) 12.65m(3.4) 12.35m(2.6) FOUL(-0.7) 12.62m(0.5) FOUL(3.0)
6 India Hammond JR Middle TN 12.61m 0.9 41-04.50
12.24m(1.1) FOUL(-0.6) 12.61m(0.9) FOUL(2.2) 12.15m(1.1) FOUL(2.3)
7 Jatavia Wright SR Western KY 12.48m 1.4 40-11.50
12.02m(0.6) 12.18m(2.3) 12.15m(-0.8) 11.99m(0.4) 12.48m(1.4) PASS
8 Jamelia Johnson SR LA Tech 12.48m 1.0 40-11.50
FOUL(0.9) 12.48m(1.0) 11.75m(0.5) FOUL(+0.0) 11.99m(1.0) 11.54m(1.3)
9 Monica Lopez SR UTEP 12.37m -0.1 40-07.00
FOUL(1.6) 12.16m(0.8) 12.20m(1.1) 12.24m(0.3) 12.37m(-0.1) 11.85m(1.5)
10 Loren Dyer SR Marshall 12.14m 1.8 39-10.00
12.14m(1.8) FOUL(-0.4) FOUL(0.9)
11 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 12.13m 1.9 39-09.75
11.67m(2.2) FOUL(2.6) 12.13m(1.9)
12 Laticia Watson JR LA Tech 12.08m 1.1 39-07.75
11.57m(1.3) 12.08m(1.1) FOUL(1.8)
13 Antonique Butler SO Marshall 11.87m 0.2 38-11.50
11.87m(0.2) 11.67m(1.8) FOUL(1.0)
14 Denisha Henix SO LA Tech 11.72m 1.7 38-05.50
11.36m(-0.2) 11.72m(1.7) 11.52m(-0.1)
15 Shanice Leach FR UAB 11.71m 1.1 38-05.00
11.71m(1.1) 11.31m(1.9) 11.59m(3.4)
16 Chelsea Classo FR North TX 11.59m 1.0 38-00.25
FOUL(0.2) 11.59m(1.0) 11.33m(1.1)
17 Danielle Zenon SR LA Tech 11.54m 0.3 37-10.50
FOUL(2.9) FOUL(0.5) 11.54m(0.3)
18 Jessica Morgan SR Charlotte 11.44m 1.4 37-06.50
11.21m(0.5) 11.40m(1.4) 11.44m(1.4)
-- Kendra Gipson SR UAB FOUL
FOUL(0.7) FOUL(2.5) FOUL(1.6)
-- Cybil Obiozor SO Rice DNS NWI
-- Atarah Abdullah- Muhamma SO Middle TN DNS NWI
Event 38 Women Shot Put
==========================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 18.99m 5/7/1983 Meg Ritchie, Arizona
C-USA Meet: * 17.84m 5/16/2008 Susan King, Memphis
Kidd Field: # 19.20m 1996 Connie Price-Smith, USA
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Rachel Polk SR USM 15.74m 51-07.75
14.58m 15.74m FOUL 14.47m FOUL FOUL
2 Jenessa Jackson SO Western KY 14.95m 49-00.75
13.90m 14.80m 14.95m 13.31m FOUL 13.41m
3 Deja McKnight SR North TX 14.69m 48-02.50
13.70m 14.38m 14.69m 14.21m 14.50m 14.19m
4 Ijeoma Ugwunze SO Rice 14.48m 47-06.25
14.22m FOUL 13.78m FOUL 13.75m 14.48m
5 Taylor Gunn SR UTEP 14.39m 47-02.50
13.95m 14.36m 14.39m FOUL FOUL FOUL
6 Kayla Taylor JR USM 14.28m 46-10.25
12.77m 13.21m 14.23m FOUL 14.28m FOUL
7 Victoria Clark JR North TX 14.09m 46-02.75
12.36m 14.09m 13.77m FOUL 13.04m 12.92m
8 Sabrittany Angelle SR LA Tech 14.02m 46-00.00
12.94m 13.49m 13.79m FOUL FOUL 14.02m
9 Toby Jo Klauenberg SR Charlotte 13.50m 44-03.50
FOUL 12.80m 13.50m FOUL FOUL 13.20m
10 Theresa Krempel FR Western KY 13.28m 43-07.00
13.28m FOUL 12.81m
11 Janie Burnett SR Western KY 13.21m 43-04.25
13.21m 12.81m 11.86m
12 Samantha Hall JR UTEP 13.02m 42-08.75
12.20m 13.02m FOUL
13 Victoria Ebert FR Charlotte 12.86m 42-02.25
12.43m 12.29m 12.86m
14 Morgan Keesee FR LA Tech 12.57m 41-03.00
12.57m FOUL 12.36m
15 Brashe Wood FR USM 12.34m 40-06.00
12.15m 12.34m FOUL
16 Bethany Drury SO Marshall 12.20m 40-00.50
12.20m FOUL 11.88m
17 Aeisha McDavid SR UTEP 12.08m 39-07.75
12.08m 11.46m 11.22m
18 Dreu Dixson SO Rice 11.02m 36-02.00
11.02m 10.89m 10.87m
Event 39 Women Discus Throw
==========================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 67.48m 4/26/1981 Meg Ritchie, Arizona
C-USA Meet: * 58.44m 5/14/2004 Dayana Octavian, South Florida
Kidd Field: # 61.30m 1996 Stella Tsikouna, Greece
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Samantha Hall JR UTEP 56.40m 185-00
FOUL 49.22m 47.20m 52.38m FOUL 56.40m
2 Taylor Gunn SR UTEP 52.34m 171-09
FOUL 50.25m 52.34m 50.80m FOUL FOUL
3 Kayla Taylor JR USM 51.75m 169-09
51.75m 48.33m FOUL 49.88m FOUL 49.64m
4 Ijeoma Ugwunze SO Rice 48.94m 160-07
FOUL 44.67m 46.20m 46.55m 48.94m FOUL
5 Rachel Polk SR USM 47.76m 156-08
47.76m 45.35m FOUL FOUL FOUL FOUL
6 Fayon Gonzales SO UTEP 46.87m 153-09
FOUL FOUL 46.73m 45.85m 45.72m 46.87m
7 Morgan Keesee FR LA Tech 46.82m 153-07
44.40m FOUL 44.78m FOUL 46.82m FOUL
8 Ngozi Nweke JR North TX 46.63m 153-00
43.89m 43.79m 46.63m FOUL 42.73m 44.97m
9 Theresa Krempel FR Western KY 44.21m 145-00
44.21m 42.61m 44.17m 41.20m 43.59m FOUL
10 Katelynn Homb SO UTSA 43.86m 143-11
43.86m 38.55m 40.84m
11 Brashe Wood FR USM 43.57m 142-11
43.57m FOUL 41.73m
12 Natalie Uhl FR Western KY 43.07m 141-04
33.69m 40.04m 43.07m
13 Adebola Akomolafe SO UTEP 42.59m 139-09
42.59m FOUL FOUL
14 Aisha Lee SR UTEP 40.75m 133-08
FOUL 40.75m FOUL
15 Sheena Daughtry JR FIU 39.52m 129-08
FOUL FOUL 39.52m
16 Mercedes Dowell SO Marshall 33.47m 109-10
33.47m 33.13m FOUL
17 Sheyenne Tercero FR UTEP 32.82m 107-08
31.98m 32.82m FOUL
-- Victoria Merriweather SO Charlotte FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 40 Women Hammer Throw
==========================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 72.94m 4/13/2007 Jenny Dahlgren, Georgia
C-USA Meet: * 63.97m 5/13/2004 Dayana Octavian, South Florida
Kidd Field: # 65.28m 2004 Florence Ezeh, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jenessa Jackson SO Western KY 56.31m 184-09
50.02m 53.39m 51.26m 53.36m 53.97m 56.31m
2 Janie Burnett SR Western KY 53.55m 175-08
FOUL 48.86m FOUL FOUL 53.55m FOUL
3 Victoria Merriweather SO Charlotte 52.49m 172-02
49.21m 52.44m 52.49m 49.99m FOUL 49.80m
4 Jamaica Dean JR Charlotte 52.19m 171-03
48.19m FOUL 46.97m 49.07m 52.16m 52.19m
5 Victoria Ebert FR Charlotte 51.25m 168-02
46.79m FOUL 50.69m FOUL 46.09m 51.25m
6 Deja McKnight SR North TX 51.02m 167-05
FOUL 45.92m 51.02m FOUL FOUL FOUL
7 Tetisheri Menna SO FIU 50.09m 164-04
FOUL 47.38m 50.09m FOUL FOUL FOUL
8 Taylor Gunn SR UTEP 49.95m 163-10
45.86m 49.95m 49.66m 49.47m FOUL FOUL
9 Fayon Gonzales SO UTEP 48.64m 159-07
41.27m 48.64m FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Toby Jo Klauenberg SR Charlotte 48.15m 158-00
48.15m FOUL 46.72m
11 Adebola Akomolafe SO UTEP 47.83m 156-11
47.83m FOUL FOUL
12 Bethany Drury SO Marshall 47.49m 155-10
46.22m 40.93m 47.49m
13 Liza Wall FR LA Tech 47.18m 154-09
FOUL 44.93m 47.18m
14 Sabrittany Angelle SR LA Tech 47.07m 154-05
44.74m FOUL 47.07m
15 Katelynn Homb SO UTSA 45.81m 150-03
45.81m 45.62m FOUL
16 Sheyenne Tercero FR UTEP 45.41m 149-00
44.43m 45.41m 43.56m
17 Dreu Dixson SO Rice 45.24m 148-05
45.24m FOUL FOUL
18 Ngozi Nweke JR North TX 44.52m 146-01
44.52m FOUL FOUL
19 Chandra Fullwood SO FIU 44.33m 145-05
44.33m 43.34m FOUL
20 Morgan Keesee FR LA Tech 44.23m 145-01
44.23m FOUL FOUL
21 Aisha Lee SR UTEP 41.86m 137-04
41.86m FOUL 41.63m
22 Mercedes Dowell SO Marshall 40.92m 134-03
35.18m FOUL 40.92m
23 Natalie Uhl FR Western KY 36.04m 118-03
FOUL 36.04m FOUL
24 Theresa Krempel FR Western KY 35.69m 117-01
35.69m FOUL 35.33m
-- Victoria Clark JR North TX FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 41 Women Javelin Throw
==========================================================================
Advance 9 to the final
Collegiate: ! 61.82m 6/13/2003 Irina Kharum, Indiana
C-USA Meet: * 56.45m 5/11/2007 Erma Gene Evans, UTEP
Kidd Field: # 60.27m 2000 Angeliki Tsiolakoudi, UTEP
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Karleigh Parker SR Western KY 43.28m 142-00
40.07m 40.03m 35.79m 38.96m 42.38m 43.28m
2 Camille Lott SO LA Tech 42.10m 138-01
39.51m 39.64m 42.10m 40.79m 40.70m 40.80m
3 Antonia Susnjar SO Western KY 41.66m 136-08
40.71m 39.94m 41.13m 41.66m 40.54m 37.15m
4 Jallycia Pearson SR UTEP 40.52m 132-11
37.85m 40.52m 38.58m 38.85m 32.59m 37.77m
5 Fayon Gonzales SO UTEP 39.52m 129-08
FOUL 36.46m 39.33m 38.02m 36.66m 39.52m
6 Renay Ransaw SR UAB 38.50m 126-04
31.97m FOUL 38.50m FOUL 33.83m 33.34m
7 Frida Thorsås FR FAU 38.01m 124-08
38.01m 33.22m 35.02m 35.53m 33.73m PASS
8 Brittany Leffler SR Charlotte 37.24m 122-02
31.36m FOUL 35.51m 35.62m 31.73m 37.24m
9 Ashley Grillot SR USM 36.60m 120-01
35.19m 34.16m 28.92m 36.60m 30.58m 31.25m
10 Amanda Pasko FR Rice 33.31m 109-03
30.68m 33.31m 32.68m
11 Bejai Fray FR FIU 32.69m 107-03
FOUL 26.79m 32.69m
12 Shelby Barker SR UAB 28.86m 94-08
28.40m 28.63m 28.86m
13 Katarina Rodriguez JR FIU 28.83m 94-07
28.41m 26.86m 28.83m
Event 42 Women Heptathlon
================================================================
Collegiate: ! 6527 6/3/1995 Diane Guthrie, George Mason
C-USA Meet: * 5807 5/9/2013 Vanessa Jules, Marshall
Name Year School Finals
================================================================
1 Frida Thorsås FR FAU 5396
2 Jallycia Pearson SR UTEP 5311
3 Catika Slay SO Marshall 5098
4 Shelby Barker SR UAB 5020
5 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 4769
6 Jessica Howell SO Middle TN 4699
7 Aeisha McDavid SR UTEP 4601
8 Evelyn Putman SR Charlotte 4591
9 Bejai Fray FR FIU 4481
10 Laticia Watson JR LA Tech 4449
11 Ali Meister FR UAB 4431
12 Trista Barry FR USM 4404
13 Amanda Pasko FR Rice 3995
14 Alexandra Morrow FR Western KY 3556
Event 42 Heptathlon: #1 Women 100 m Hurdles Heptathlon
===============================================================================
Alternate lanes
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Jallycia Pearson SR UTEP 14.05 0.3 3 971
2 Jessica Howell SO Middle TN 14.31 2.4 1 935
3 Evelyn Putman SR Charlotte 14.32 3.9 4 934
4 Aeisha McDavid SR UTEP 14.33 0.9 2 932
5 Catika Slay SO Marshall 14.50 2.4 1 909
6 Shelby Barker SR UAB 14.54 0.9 2 903
7 Frida Thorsås FR FAU 14.76 0.9 2 874
8 Laticia Watson JR LA Tech 14.82 3.9 4 866
9 Dominique Best SR North TX 15.01 0.3 3 840
10 Ali Meister FR UAB 15.10 0.3 3 828
11 Danielle Wright FR Marshall 15.30 0.3 3 802
12 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 15.45 0.9 2 783
13 Alexandra Morrow FR Western KY 15.50 3.9 4 777
14 Trista Barry FR USM 15.64 3.9 4 759
15 Bejai Fray FR FIU 15.67 2.4 1 755
16 Amanda Pasko FR Rice 16.15 2.4 1 696
Event 42 Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Trista Barry FR USM 1.67m 5-05.75 818
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70
P P P P P P O O XXO O XXO XXX
1 Frida Thorsås FR FAU 1.67m 5-05.75 818
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70
P P P P O O O XO O XO O XXX
1 Jallycia Pearson SR UTEP 1.67m 5-05.75 818
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70
P P O P O P O O O O XXO XXX
4 Shelby Barker SR UAB 1.64m 5-04.50 783
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67
P P P P P O O O O XXO XXX
4 Ali Meister FR UAB 1.64m 5-04.50 783
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67
P P P P P O O O O O XXX
6 Catika Slay SO Marshall 1.61m 5-03.25 747
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64
P P O P O P O O XXO XXX
6 Dominique Best SR North TX 1.61m 5-03.25 747
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64
P P P P O O O XO XO XXX
6 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 1.61m 5-03.25 747
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64
P P P P P O O O XO XXX
9 Evelyn Putman SR Charlotte 1.55m 5-01.00 678
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58
P O P P O P O XXX
10 Jessica Howell SO Middle TN 1.52m 4-11.75 644
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
P P O O O XO XXX
10 Bejai Fray FR FIU 1.52m 4-11.75 644
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
O P O P XO XXO XXX
10 Amanda Pasko FR Rice 1.52m 4-11.75 644
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
XO XO O O O XXO XXX
13 Aeisha McDavid SR UTEP 1.49m 4-10.50 610
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
P P O O XO XXX
13 Laticia Watson JR LA Tech 1.49m 4-10.50 610
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
O O O O O XXX
15 Danielle Wright FR Marshall 1.46m 4-09.50 577
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49
P P XXO O XXX
-- Alexandra Morrow FR Western KY NH
1.37 1.40 1.43
P P XXX
Event 42 Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Frida Thorsås FR FAU 12.44m 40-09.75 690
11.89m FOUL 12.44m
2 Jallycia Pearson SR UTEP 12.22m 40-01.25 676
11.86m 11.80m 12.22m
3 Bejai Fray FR FIU 11.14m 36-06.75 604
10.94m 10.52m 11.14m
4 Aeisha McDavid SR UTEP 10.87m 35-08.00 587
10.87m 9.85m 10.69m
5 Catika Slay SO Marshall 10.46m 34-04.00 560
10.46m 10.30m 10.15m
6 Shelby Barker SR UAB 10.27m 33-08.50 547
9.68m 10.27m 9.55m
7 Evelyn Putman SR Charlotte 9.79m 32-01.50 516
8.58m 9.27m 9.79m
8 Alexandra Morrow FR Western KY 9.62m 31-06.75 505
9.62m 9.61m 9.59m
9 Dominique Best SR North TX 9.55m 31-04.00 500
9.55m FOUL 9.25m
10 Laticia Watson JR LA Tech 9.42m 30-11.00 492
8.28m 8.03m 9.42m
11 Ali Meister FR UAB 9.03m 29-07.50 466
9.00m 8.87m 9.03m
12 Amanda Pasko FR Rice 8.74m 28-08.25 447
8.74m 8.12m 8.28m
13 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 8.72m 28-07.50 446
8.64m 8.72m 8.56m
14 Trista Barry FR USM 8.69m 28-06.25 444
8.46m 8.69m FOUL
15 Danielle Wright FR Marshall 8.62m 28-03.50 440
7.69m 7.97m 8.62m
16 Jessica Howell SO Middle TN 8.58m 28-01.75 437
8.58m 7.66m 7.30m
Event 42 Heptathlon: #4 Women 200 m Dash Heptathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Catika Slay SO Marshall 24.98 1.1 3 889
2 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 25.39 0.1 1 851
3 Laticia Watson JR LA Tech 25.60 1.5 2 833
4 Shelby Barker SR UAB 25.63 0.1 1 830
5 Jessica Howell SO Middle TN 25.64 1.1 3 829
6 Aeisha McDavid SR UTEP 25.65 1.5 2 828
7 Jallycia Pearson SR UTEP 25.70 1.5 2 824
8 Evelyn Putman SR Charlotte 26.04 0.1 1 794
9 Frida Thorsås FR FAU 26.26 1.5 2 775
10 Bejai Fray FR FIU 26.38 0.1 1 764
11 Dominique Best SR North TX 26.55 1.5 2 750
12 Ali Meister FR UAB 26.81 1.1 3 728
13 Danielle Wright FR Marshall 26.82 0.1 1 727
14 Alexandra Morrow FR Western KY 27.21 1.1 3 694
15 Trista Barry FR USM 27.87 1.5 2 641
16 Amanda Pasko FR Rice 28.89 1.1 3 562
Event 42 Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 5.88m 1.3 19-03.50 813
5.88m(1.3) 5.67m(-0.2) FOUL(0.4)
2 Catika Slay SO Marshall 5.82m 4.0 19-01.25 795
5.01m(2.1) 5.82m(4.0) 5.71m(2.8)
3 Frida Thorsås FR FAU 5.62m 2.2 18-05.25 735
5.62m(2.2) FOUL(5.1) FOUL(3.8)
4 Dominique Best SR North TX 5.58m 2.8 18-03.75 723
5.47m(2.4) 5.58m(2.8) 5.52m(3.5)
5 Ali Meister FR UAB 5.57m 4.4 18-03.25 720
4.90m(-0.4) 5.57m(4.4) 5.37m(3.7)
6 Jallycia Pearson SR UTEP 5.56m 7.3 18-03.00 717
5.29m(-2.9) 5.28m(0.2) 5.56m(7.3)
7 Laticia Watson JR LA Tech 5.52m 1.7 18-01.50 706
5.52m(1.7) 5.45m(2.8) FOUL(3.1)
8 Jessica Howell SO Middle TN 5.51m 3.8 18-01.00 703
5.48m(-1.3) 5.48m(3.7) 5.51m(3.8)
9 Evelyn Putman SR Charlotte 5.34m 4.6 17-06.25 654
5.12m(1.9) 4.92m(1.9) 5.34m(4.6)
10 Bejai Fray FR FIU 5.28m 2.6 17-04.00 637
5.28m(2.6) 5.15m(3.6) 5.27m(3.1)
10 Aeisha McDavid SR UTEP 5.28m 0.1 17-04.00 637
5.00m(1.6) 5.28m(0.1) 5.28m(4.2)
12 Shelby Barker SR UAB 5.27m 1.3 17-03.50 634
5.27m(1.3) 4.98m(1.8) 5.15m(4.1)
13 Trista Barry FR USM 5.16m 2.9 16-11.25 603
5.16m(2.9) 5.08m(1.9) 4.89m(0.8)
14 Alexandra Morrow FR Western KY 4.99m 3.6 16-04.50 557
4.97m(2.4) 4.88m(1.6) 4.99m(3.6)
15 Amanda Pasko FR Rice 4.61m 4.1 15-01.50 456
4.36m(1.8) FOUL(1.6) 4.61m(4.1)
-- Danielle Wright FR Marshall DNS NWI
Event 42 Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jallycia Pearson SR UTEP 39.83m 130-08 664
37.89m 34.89m 39.83m
2 Frida Thorsås FR FAU 38.61m 126-08 641
38.61m 37.20m 35.28m
3 Amanda Pasko FR Rice 33.78m 110-10 548
33.46m 33.21m 33.78m
4 Bejai Fray FR FIU 31.80m 104-04 511
27.72m 28.99m 31.80m
5 Jessica Howell SO Middle TN 31.60m 103-08 507
25.30m 31.60m 26.75m
6 Aeisha McDavid SR UTEP 31.31m 102-09 501
27.34m 27.85m 31.31m
7 Trista Barry FR USM 30.81m 101-01 492
27.84m 29.79m 30.81m
8 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 29.64m 97-03 470
25.55m 28.97m 29.64m
9 Catika Slay SO Marshall 29.28m 96-01 463
23.77m 28.36m 29.28m
10 Shelby Barker SR UAB 28.38m 93-01 446
28.38m 25.61m 24.81m
11 Alexandra Morrow FR Western KY 27.81m 91-03 435
24.34m 27.81m 23.68m
12 Evelyn Putman SR Charlotte 26.24m 86-01 406
26.24m FOUL FOUL
13 Laticia Watson JR LA Tech 23.69m 77-09 358
23.32m 23.69m PASS
14 Ali Meister FR UAB 22.95m 75-03 344
22.95m 21.01m 17.19m
-- Dominique Best SR North TX FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Danielle Wright FR Marshall DNS
Event 42 Heptathlon: #7 Women 800 m Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shelby Barker SR UAB 2:16.14 877
2 Frida Thorsås FR FAU 2:17.12 863
3 Catika Slay SO Marshall 2:26.72 735
4 Qetuwrah Abdullah-Muhamm FR Middle TN 2:32.72 659
5 Trista Barry FR USM 2:33.74 647
6 Jessica Howell SO Middle TN 2:33.96 644
7 Amanda Pasko FR Rice 2:34.10 642
8 Jallycia Pearson SR UTEP 2:34.25 641
9 Evelyn Putman SR Charlotte 2:36.91 609
10 Alexandra Morrow FR Western KY 2:38.65 588
11 Laticia Watson JR LA Tech 2:39.03 584
12 Bejai Fray FR FIU 2:40.59 566
13 Ali Meister FR UAB 2:40.91 562
14 Aeisha McDavid SR UTEP 2:46.03 506
-- Danielle Wright FR Marshall SCR
-- Dominique Best SR North TX DNS
Women - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) Western Kentucky 157 2) UTEP 148
3) Rice 76 4) Charlotte 64
5) Middle Tennessee 63 6) Louisiana Tech 56
6) UTSA 56 8) Southern Miss 52
9) Florida Atlantic 40 10) North Texas 35
11) Marshall 26 12) FIU 24
13) UAB 21
Men - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) UTSA 165 2) UTEP 158
3) Western Kentucky 155 4) Rice 96.50
5) Middle Tennessee 58 6) North Texas 53.50
7) Southern Miss 43 8) Charlotte 35
9) Louisiana Tech 33 10) FIU 22
More news
History for University of North Carolina at Charlotte Track and Field and Cross Country - Charlotte, North Carolina
Show 11 more
|